Ana Sayfa GÜNDEM 31 bin CEO'ya işsizlik maaşı

31 bin CEO'ya işsizlik maaşı

İşsiz kalanların, İşkur aracılığıyla 10 aya kadar maaş alma hakkı var. Önde gelen firmalarda çalışırken işsiz kalan yaklaşık 31 bin üst düzey yönetici (CEO) de bu haktan yararlanmak için başvurdu

Giriş Tarihi: 7 Haziran 2017 Çarşamba 08:51
31 bin CEO'ya işsizlik maaşı

Türkiye İş Kurumu (İşkur), geçtiğimiz günlerde 2016’ya ilişkin faaliyetlerini ve istatistikleri açıkladı. Açıklamalarda ilginç detaylar yer alıyor. Ekonomideki yavaşlamanın etkisiyle artan işsizlik, kendini işsizlik maaşı başvurularında da gösterdi. Verilere göre; 2016’da işten atılan 1 milyon 520 bin 282 kişi de işsizlik maaşı alabilmek için başvuru yaptı.
 

İŞKUR GEÇİM KAPISI OLDU


İşsizlik maaşı almak için başvuran 30 bin 912 kişinin, 10-50 bin lira arası maaş alan yöneticilerden oluşması dikkat çekti. Bir başka ifadeyle İşkur, dev firma ve holdinglerde yöneticilik yapan binlerce kişinin geçim kapısı oldu. İşsizlik maaşı başvurusu yapan yöneticilerde ilk sırayı 14 bin 633’le İstanbul aldı. İstanbul’u 2868 yönetici ile Antalya, 2356’yla Ankara izledi.


 

600 GÜN PRİM ŞARTI VAR


İş Kanunu kapsamında iş sözleşmesi feshedilen (atılan) ve gerekli şartları taşıyan yöneticilere işsizlik maaşı bağlandı. Peki işsizlik maaşının şartı neler? Son 120 gün içinde sürekli çalışarak adına prim ödenen ve yine son 3 yıl içinde adına en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenen kişiler işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor. 
 

EN DÜŞÜK 711 LİRA


Prim şartını taşıyanların işten ayrıldıktan sonraki 1 ay içinde İşkur’a başvuru yapması şart. Bu süreyi kaçıranın, geciktirdiği her gün maaş alma süresi kısalıyor. Şu anda en düşük işsizlik maaşı 711 lira, en yüksek ise 1422 lira. İşsizlik maaşı alma süresi son 3 yılda yatırılan prime göre 6-10 ay arasında değişiyor. Son 5 yılda 4.9 milyon kişi işsizlik maaşına başvurdu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MUKTEDİRLERİN İYİ KORKUSU

MUKTEDİRLERİN İYİ KORKUSU

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık