Ana Sayfa DÜNYA ARDAHAN KARS´A BAĞLANIYOR

ARDAHAN KARS´A BAĞLANIYOR

Başbakan´ın “35 milyar TL yatırımla Doğu´da cazibe merkezi iller oluşturacağız”

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2016 Çarşamba 15:00
ARDAHAN KARS´A BAĞLANIYOR

Başbakan´ın “35 milyar TL yatırımla Doğu´da cazibe merkezi iller oluşturacağız” diyerek açıkladığı projenin ayrıntıları netleşiyor. En güçlü adaylar olarak Kars, Diyarbakır, Şanlıurfa, Van öne çıkıyor.
Başbakan Yıldırım “En kazları kaldırıp marka şehirler kuracağız. En az 4 cazibe merkezi yapacağız. Mesela Kars merkez olmak üzere Iğdır ve Ardahan ile bir bölge olacak." dedi.
Başbakan Binali Yıldırım´ın Doğu ve Güneydoğu´da 4 şehrin cazibe merkezi ilan edileceği ve buralara 5 yılda 35 milyar TL yatırım yapılacağını açıklaması, gözleri bölge illerine çevirdi. Gazete Habertürk´ün haberine göre Başbakan Yıldırım´ın açıkladığı Kars´ın yanı sıra Diyarbakır, Şanlıurfa ve Van´ın cazibe merkezi haline getirilecek şehirler olacağı öğrenildi.
Diğer şehirlerin “Biz neden olmadık?” tepkisiyle karşı karşıya kalmak istemeyen hükümetin sayıyı artırabileceği de ifade ediliyor.Cazibe merkezleri projesinin, son yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK ) toplantısının da gündeminde yer aldığı kaydedildi. Hükümet, cazibe merkezleri projesi ile az gelişmiş bölgelerde, büyüme merkezi işlevi görecek kentsel merkezlerin oluşturulmasını ve desteklenmesini amaçlıyor. Turizm potansiyelini geliştirici projeler ile tarihi kent dokusunun ortaya çıkarılması, cazibe merkezi şehirlerin ana eksenlerini oluşturuyor.
Büyüme ve çevrelerine hizmet verme potansiyeli yüksek illerden seçilecek olan cazibe merkezlerinin öncelikle ulaşılabilirliği iyileştirilecek, fiziki ve sosyal altyapısı güçlendirilecek. O bölgenin potansiyeline uygun fabrikalar kurulacak. Oluşturulacak istihdamın yanı sıra devlet alımları bu fabrikalardan yapılacak. Türkiye´nin yurtdışına yaptığı yardımlarda ve kamuya yönelik alımlarda cazibe merkezi şehirlerde üretilen mallara öncelik verilecek.

- Haber ÇILDIR MANŞET

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz BEŞİR DERNEĞİ FİLİSTİN’DE

BEŞİR DERNEĞİ FİLİSTİN’DE

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık