Ana Sayfa GÜNDEM Ardahan Rus Subay Karloviç'in Mezarı Söküldü ve Kriz Çıkardı

Ardahan Rus Subay Karloviç'in Mezarı Söküldü ve Kriz Çıkardı

Ardahan'da Karagöl mahallesindeki bir inşaat alanında bulunan Polonya asıllı Rus Subay Yarbay Karl Karlovic'in mezarı, arkeologlar tarafından sökülerek, sergilenmek üzere Kars Müze Müdürlüğüne götürüldü.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2018 Perşembe 18:34
Ardahan Rus Subay Karloviç'in Mezarı Söküldü ve Kriz Çıkardı

Ardahan Rus Subay Karloviç'in Mezarı Söküldü Hd 3 saat önceİlandır Ardahan'da Karagöl mahallesindeki bir inşaat alanında bulunan Polonya asıllı Rus Subay Yarbay Karl Karlovic'in mezarı, arkeologlar tarafından sökülerek, sergilenmek üzere Kars Müze Müdürlüğüne götürüldü.Ardahan'da Karagöl mahallesindeki bir inşaat alanında bulunan Polonya asıllı Rus Subay Yarbay

Karl Karlovic'in mezarı, arkeologlar tarafından sökülerek, sergilenmek üzere Kars Müze Müdürlüğüne götürüldü. Arsa sahibi Nurbay Yıldız, Nihayet kurtulduk, inşaata başlayacağız dedi. Ardahan'da 25 Nisan 2017'de başlatılan temel kazısı sırasında üzerinde haç işareti olan 2 metre uzunluğunda, 90 santim yüksekliğinde bir tabut bulundu. Özel bölmede olan tabut çıkarıldıktan sonra kapağı açıldığında sakalları, paltosu, çizmeleri üzerinde aynen duran askeri kıyafetin apoletinde 3 yıldız ve 20 rakamı bulunduğu belirlendi. Etrafı tuğlalarla örülü mezarın içerisinde, Polonya asıllı Rus Subay Yarbay Karl Karlovic'in cenazesi olduğu tespit edildi.

Yarbay cenazesi tabutu ile birlikte Kars Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. Mezarın ortaya çıkmasıyla birlikte inşaat çalışması durdurulan arsada arkeologlar, 14 ay sonra yeniden kazı çalışması başlattı. Çalışma sonunda Karlovic'in mezarı tamamen sökülerek, taşları bir torba içerisine konulup, sergilenmek üzere Kars Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. Arsanın sahibi Nurbay Yıldız, mezardan kurtulduklarını, müteahhite verdiği konut inşaatine yeniden devam edeceklerini belirterek şöyle dedi Bir yıllık süreç sona erdi ama biz çok mağdur olduk.

Kars'ta 14 defa komisyon toplandı. Bu komisyonların tamamında görüşüldüğünü zannetmiyorum. Bundan 3 ay önce bir karar çıktı. Mezarın Sulakyurt köyünde defin edileceği ve buranında bize yeniden teslim edileceğine ilişkin ama bu üç ay sürede hiçbir şey yapılmadı. Ceset halen Kars'ta müzenin deposunda bekletiliyor. Buradaki mezarı da nihayet bugün gelip tamamen aldılar. Kars'taki müzeye götürüp sergileyeceklermiş. Burada bizim zararımızı kim karşılayacak bilgimiz yok. Bu konuyu araştırıyorum. Gerekli dilekçelerimi vermişim.

Hakkımı savunmaya devam edeceğim. Bize 'inşaata başlayabilirsiniz' denildi. Elimizde yazılı bir belge var, tahminen önümüzdeki hafta inşaata başlayacağız.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Gelir testinde son gün 30 Kasım

Gelir testinde son gün 30 Kasım

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık