Ana Sayfa GÜNDEM ARDAHAN'DA BAL FESTİVALİ COŞKUSU

ARDAHAN'DA BAL FESTİVALİ COŞKUSU

16. Ulusal Kültür ve Bal Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2017 Pazartesi 13:52
ARDAHAN'DA BAL FESTİVALİ COŞKUSU

Ardahan Belediyesi, tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen 'Ulusal Kültür ve Bal Festivali' yurt içinden ve dışından gelenlerin katılımı ile coşkulu biçimde kutlandı.
Geleneksel hale gelen ve her yıl olduğu gibi gerek Türkiye ve yurt dışından gelenlerin katılımıyla coşkulu kutlanan bal festivalinin ikinci günü Çamlıçatak Ormanları'nda yapıldı. Festivale, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu,  25'inci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, çeşitli STK temsilcileri ve yaklaşık 4 bin kişi katıldı.
Vali Mehmet Emin Bilmez, burada yaptığı konuşmada, "Bu, Ardahan'da bal üreten herkesin değeridir. Hep birlikte bu değerimize sahip çıkalım. Çünkü bu bal coğrafi işaret alan bir baldır." dedi.
AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay da arıcılığın bölgede göçü durduracağına, işsizliğin ortadan kaldırılmasıyla gençlerin kolayca evlenebileceğini söyledi.
Ardahan balının coğrafi işaret patentini alması nedeniyle Ulusal Kültür ve Bal Festivali'nin bu yıl ayrı bir önem taşıdığını belirten Belediye Başkanı Faruk Köksoy, "Kafkas Arı ırkının gen merkezi olan Ardahan'da yaklaşık 300 çiçekten almış olduğu polen ile karışmış balın coğrafi işaret patenti alması hem üretici hem de tüketici için çok önemlidir" dedi.  Konuşmaların ardından süzme bal, petek bal ve ana arı üretim dallarında dereceye giren üreticilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Ses sanatçıların sahne aldığı festivalde katılımcılar uzun süre halay çekti. Festivalde, arı yetiştiricileri ve bal üreticilerine çeşitli ödüller verildi.
Yöresel sanatçıların konserleriyle devam eden festivalde, Bağdeşen Köyü "Şişman oyun ekibi"nin gösterisi ilgiyle izlendi. Ezgi Çakıcı

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Cumhur İttifakı Başlangıçtır

Cumhur İttifakı Başlangıçtır

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık