Ana Sayfa İZMİR ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DÜNYA DİYABET GÜNÜNDE BİR DİZİ ETKİNLİK DÜZENLENDİ.

ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DÜNYA DİYABET GÜNÜNDE BİR DİZİ ETKİNLİK DÜZENLENDİ.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Kliniği ve Diyabet Eğitim Hemşireleri tarafından 14 Kasım Dünya Diyabet günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2017 Salı 14:52
ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DÜNYA DİYABET GÜNÜNDE BİR DİZİ ETKİNLİK DÜZENLENDİ.

 Poliklinik girişinde açılan stand da hasta,hasta yakınları ve çalışanlara  şeker taraması  yapılarak bilgilendirmelerde bulunuldu.500 kişiye yapılan  şeker  taraması sonucunda diyabet şüphesi ve obezite tespit edilen bireyler Endokrinoloji Polikliniği,  diyabet ve dahiliye Polikliniklerine davet edilmiş, hastane bünyesinde eğitimlerine devam   eden diyabet okulu da standda tanıtılmıştır. Standa gelenlere ayrıca diyabet ile ilgili broşürler dağıtılarak konu hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Endokrinoloji Kliniği sorumlusu Doç.Dr.Barış Önder Pamuk Dünya Diyabet  günü ile ilgili olarak “Bugün ülkemizde diyabet görülme sıklığı %13.7'lere kadar ulaşmıştır ve bu oran gün geçtikçe artmaktadır. Diyabet tüm vücudumuzu etkilemekte, körlüğü, diyaliz gerektiren böbrek yetmezliğinin, ayak amputasyonlarının en önemli sebebi olmaktadır. Ancak şu unutulmamalıdır ki erişkin çağda görülen Tip 2 Diyabet engellenebilir bir hastalıktır. Yaşam tarzı değişikliği ile beslenmenin düzenlenmesi, düzenli fizik egzersiz hastalığın gelişimini %50'nin üzerinde engelleyebilmektedir. Bu nedenle diyabet ve oluşturabileceği komplikasyonlar ile ilgili olarak toplumun bilinçlendirilmesi gelecek nesillerin korunması açısından çok büyük öneme sahiptir. Tüm halkımıza diyabetsiz, komplikasyonsuz sağlıklı  günler dileklerim” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz KARŞIYAKA’LI KANARYA SEVERLER’E KANARYA EĞİTİMİ

KARŞIYAKA’LI KANARYA SEVERLER’E KANARYA EĞİTİMİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık