Ana Sayfa İZMİR Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde film gibi tatbikat

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde film gibi tatbikat

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Sivil savunma Birimi, Acil Servis bölümünde ‘kitlesel yaralanma tatbikatı’ gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2017 Pazartesi 13:27
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde film gibi tatbikat

 Film sahnelerini aratmayan tatbikat senaryosu gereği Karabağlar Sanayi Bölgesinde bulunan mobilya fabrikasının 3.katında çıkan yangın sonucu yaralananlardan  20 vatandaş  ambulanslarla hastanenin acil servisine getirildi. Hastane yönetiminin olay ile ilgili bilgilendirilmesi üzerine acil servis girişindeki alan Triaj alanı olarak belirlendi ve yeterli hekim ve sağlık çalışanı hazır edildi. Acil Servis Monitörlü birim boşaltılıp orada bulunan hastalar Acil Yoğun Bakım ünitesine çekildi. İlk etapta Hastaneye 5 ambulans ile 10 hasta girişi olmuş 10 dk sonra sonra 10 hasta girişi daha oldu ve toplam 20 yaralı Hastaneye yatırıldı. 8’i Karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı nöbet, 3’ü Senkop, 5’i Yüksekten düşme,4’ü de yanık olduğu tespit edilen hastalar, monitörlü birim ve travma birimlerine alındı. Hastanede yanık ünitesi olmadığı için 2 hasta İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine 2 hastada Ege Üniversitesi Hastanesine 112 Komuta kontrol merkezi aranarak ambulans ile sevki gerçekleştirildi.

         İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sivil savunma Birimi Hastane Afet planlama  çerçevesinde tatbikatın yapıldığını söyleyen   Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op.Dr.R.Gür Ustaoğlu, Kitlesel yaralanma tatbikatını gerçekleştirdiklerini söyledi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Ustaoğlu  şunları ifade etti: “İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  ‘kitlesel yaralanma’ tatbikatımızı gerçekleştirdik. Bugün tatbikatımız gereği Karabağlar Sanayi Bölgesinde bulunan mobilya fabrikasında çıkan yangın sonucu yaralananlardan  20 vatandaşımıza müdahale ettik. Hastanemizde yangın ünitesi olmamasından dolayı 4 yanık vakasını hemen İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ege Üniversitesi Hastanesine sevk ettik diğer hastalara ise hastanemizde müdahale ettik. Tatbikatımız hastanemiz ve          Kentimiz  için önem arz ediyor. Hastanemiz  Acil Servisi'nin, bu tür beklenmedik ve büyük boyutlu olaylara hazırlıklı olduğunu gördükleri ve bundan memnuniyet duyduklarını  Senaryoyu başarı ile uygulayan Hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza ile diğer görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Sivil Savunma Amiri İkram Özdemir de  tatbikatın, hastanenin bu konuda ne derece yeterli olacağı, kaynakların ne ölçüde seferber edileceğinin gözlenmesi ve noksanların tespit edilmesi bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz NOVA  STRATEJİ İŞİNİZİ ZİRVEYE TAŞIYOR

NOVA STRATEJİ İŞİNİZİ ZİRVEYE TAŞIYOR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık