Ana Sayfa GÜNDEM AVRUPA’NIN "İNSANLIK AYIBI SREBRENİTSA"

AVRUPA’NIN "İNSANLIK AYIBI SREBRENİTSA"

İzmir Bosna Sancak Derneği, Avrupa’nın göbeğinde ve gözleri önünde işlenen insanlık suçu olan Srebrenitsa Soykırımı’nın 23’ncü yılında bir anma töreni düzenledi. İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları Dernek, binasında Srebrenintsa şehitleri için Mevlit okumanın yanısıra helva karıldı. Çok sayıda Boşnak kadının yanı sıra Bosna-Hersek’in Tuzla kantonundan gelen ve o günleri yaşayan Nermina İbranoviç’te katıldı. Duygulu anların yaşandığı mevlit okumasının ardından karılan helva çevre esnaflara ve komşulara dağıtıldı. Nermin İbranoviç, Alija İzzetbegoviç’in karakalem portresini Dernek Başkanı Abdullah Gül’e hediye etti.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2018 Çarşamba 20:40
AVRUPA’NIN

DOĞAN PREPOL / BORNOVA
İzmir Bosna Sancak Derneği, Avrupa’nın göbeğinde ve gözleri önünde işlenen insanlık suçu olan Srebrenitsa Soykırımı’nın 23’ncü yılında bir anma töreni düzenledi.

İzmir Bosna Sancak Derneği Kadın Kolları Dernek, binasında Srebrenintsa şehitleri için Mevlit okumanın yanısıra helva karıldı.


Çok sayıda Boşnak kadının yanı sıra Bosna-Hersek’in Tuzla kantonundan gelen ve o günleri yaşayan Nermina İbranoviç’te katıldı. Duygulu anların yaşandığı mevlit okumasının ardından karılan helva çevre esnaflara ve komşulara dağıtıldı.


Nermin İbranoviç, Alija İzzetbegoviç’in karakalem portresini Dernek Başkanı Abdullah Gül’e hediye etti.


23'NCÜ YILINDA SREBRENİTSA SOYKIRIMI UNUTULMADI

Dernek Başkanı Abdullah Gül; ‘Avrupa’nın sağır dilsiz şeytan olduğu yer Srebrenitsa’. Sırplar 1992-1995 yılları arasında BM gözü önünde vahşice Boşnak Müslümanları katlederken Avrupa kör, sağır ve dilsizdi. Bunun adı SOYKIRIM’dır.’
Başkan Gül açıklamasına şöyle devam etti;
Bundan 23 yıl önce Sırp Çetnik’ler Hollanda askerleri ve BM in gözleri önünde bir gecede 8 bin 372 Boşnak Müslümanı vahşice katlederek bir SOYKIRIM yaptı.
Srebrenitsa Soykırımı insanlık tarihinin en kanlı ve karanlık sayfalarından biri.


Srebrenitsa'da 11 Temmuz 1995 günü yapılan bu katliam, II. Dünya Savaşından sonra Avrupa’da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik Soykırım olarak Dünya tarihine kazınmıştır.
Srebrenitsa’daki Boşnak Soykırımı’nın hiçbir zaman unutulmaması, unutturulmaması vicdan sahibi tüm insanlığın sorumluluğu olduğuna inanıyorum. Bosna-Hersek’te yaşayan Boşnak kardeşlerimiz, akrabalarımız ve Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan o coğrafyadan göç eden biz Boşnak kökenli yurttaşlar olarak, tarihe ve gelecek kuşaklara karşı sorumluluklarımızın bilincinde olarak davranacağız ve hareket edeceğiz.
Bu insanlık suçunu, II. Dünya savaşından sonra işlenenmiş en büyük Soykırımı unutmayacağız, unutturmayacağız, çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara anlatmaya devam edeceğiz.
Dünya 11 TEMMUZ gününü Srebrenitsa soykırım günü ilan etmeli. ’ Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık