CEZAEVİ DEĞİL YATILI OKUL

Aliağa Yenişakran ceza infaz kampüsüne düştü yolumuz, Çocuk ve Gençlik Cezaevine gittik, daha önceden duyduklarımız ve filmlerde gördüklerimize göre cezaevlerini örümcek yuvası gibi korkunç bilirdik, ürkütücü gelirdi bize, ama cezaevinden içeri girince tam tersi olduğunu gördük, sanki eğitim kampüsü, yatılı özel okul gibiydi.

CEZAEVİ DEĞİL YATILI OKUL

Aliağa Yenişakran ceza infaz kampüsüne düştü yolumuz, Çocuk ve Gençlik Cezaevine gittik, daha önceden duyduklarımız ve filmlerde gördüklerimize göre cezaevlerini örümcek yuvası gibi korkunç bilirdik, ürkütücü gelirdi bize, ama cezaevinden içeri girince tam tersi olduğunu gördük, sanki eğitim kampüsü, yatılı özel okul gibiydi.

CEZAEVİ DEĞİL YATILI OKUL
28 Ekim 2018 - 17:15


Aliağa Yenişakran ceza infaz kampüsüne düştü yolumuz, Çocuk ve Gençlik Cezaevine gittik, daha önceden duyduklarımız ve filmlerde gördüklerimize göre cezaevlerini örümcek yuvası gibi korkunç bilirdik, ürkütücü gelirdi bize, ama cezaevinden içeri girince tam tersi olduğunu gördük, sanki eğitim kampüsü, yatılı özel okul gibiydi.


Toplumun değişik katmanlarından gelen, farklı kültürlere sahip çocuklar ve genç insanlar, huzur içerisinde bir arada yaşıyor, yardımlaşıyor ve eğitim alıyorlar, suçlu olarak değil, öğrenci gibi gibi gençler ve çocuklara kader mahkumu demek gerçekten imkansız, elbette koşullar ne kadar iyi olursa olsun o insanların cezaevlerinde olması yürekleri burkuyor, ancak rahatlatan bir konuda, bir çoğunun dışarıda alamayacağı eğitimleri alarak meslek ve sanat sahibi oluyorlar, tahliye olduktan sonra hayata daha sıkı ve güvenle bakabilen, topluma yararlı birer birey olarak yaşantılarına devam edebiliyorlar, kısacası Aliağa da yatılı özel okul şartlarında, topluma insan kazandıran bir devlet kurumu var.


Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ziyarete gittiğimiz kampüste duygu dolu anlar yaşadık, görevlilerle birlikte yemek yedik, müdür Vural beye gözetim altında olan çocuklarla görevlilere farklı yemekler mi çıkıyor soruma "boğazımızdan geçmezki, onlar bizim evletlarımız biz ne yiyiyorsak onlarda aynısını yemeliler" dedi gel de duygunlanma. Sosyal Marketlerini gördük, hayırsever iş adamları ve mağazalardan toplanmış sıfır giyim malzemeleri, şampuan, basket ve futbol topları çocukların almalarını bekliyor ayın belli günlerinde çocuklar bu markete getiriliyor ve hiç bir müdahale olmadan kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre eşya ve malzeme alıyorlar, sadece bu değil onlara baba gibi davranan Baş memur var adını yazamıyoruz, etkinliği izlemeye gelen bir gencin, annesini uzaktan selamlamaya çalışmasına dayanamayarak o gençi annesinin yanın oturtarak hasret gidermesini sağladı, genç adamın gözlerinde mutluluk ışıltıları, bizde duygu yoğunluğu, teşekkürler sana kadercilerin babası Baş Eefendi.

Öncelikle genç insanların yetenekleri keşfediliyor, ve bu yetenekler üzerinden eğitim alıyor, o şekilde yetiştirilen genç insanlardan muhteşem bir Klarnet ve ritim şov izledik, hayran kaldık, bayram kutlaması için gelen Gazilerle, çocukların kaynaşmasıda başka bir duygu seline sürükledi bizleri, bu arada İzmir'in sevilen şovmeni Mikrop Hikmet de ziyerete gelenler arasındaydı, ekibi de tam kadro oradaydı, yaptığı muhteşem esprilerile hem güldürdü, hem de düşündürdü, o mangal yüreğine sağlık sevgili Hikmet Durmuş (Mikrpo) aslında anlatılacak o kadar çok şey varki ama sayfalarımız yetmez, zaten anlatmakla olmuyor görmeniz o havayı yaşamanız gerekiyor, gönlünüzden kopan, bütçenizin yettiği kadarıyla alacağınız hediyeleri misafir, ziyaretçi olarak götürün oraya, ama mutlaka gidin görün ve katkıda bulnun.
Kurum Müdürü dostum Vural Temür beyin kutlamayla ilgili konuşmasını veriyorum.


"Sayın Başsavcım, Sayın Aliağa Belediye Başkan Yardımcım, Sayın Savcım, Anadolu Basın Yayın Birliği Ege Bölge Başkanı sayın Ali Erol Diker, Ege Metropol Gazetesi Yayın Yönetmeni Emir Atilhan, Değerli Sanatçımız Mikrop Hikmet ve ekibi, Bayraklı Belediyemiz, Dikili Belediyesi Bando takımı, Aliağa İlçe Jandama Komutanı, Tabur Komutanı, Alağa İlçe Emniyet yetkilileri, Değerli Sanatçımız İbrahim Kılıç Sevgili Kurum MüdürlerimDeğerli Çalışma Arkadaşlarım, Kıymetli Misafirlerimiz, Sevgili Gençler ve burada görmekten büyük mutluluk duyduğumuz çok kıymetli Gazilerimiz.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle kurumumuzda düzenlenen kutlama programımıza Hoş Geldiniz Hoşnuklar Getirdiniz.


Ulu Önder Atatürk'ün büyük yokluklar ve sıkıntılar içerisinde Samsun'dan başlattığı Milli Mücadele, Türk Milletinin inanç ve azmi ile başarıyla sonuçlanmış, ardından 27 Ekim 1923 de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir. Dolasıyla Türk Milletinin karakterine en uygun yönetim biçimi Cumhuriyettir.


Bu güzel yurdumuzu bizlere armağan neden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek, yüceltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz" diyerek gençlere duyduğu güveni dile getirmiştir.


15 Temmuz hain darbe girişimi bir kez daha göstermiştir ki; birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimize sahip çıkmalı, Mustafa Kema Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için her türlü mücadeleyi büyük bir azim ve gayret içerinde göstermeliyiz.


Sevgili gençler binlerce şehit vererk, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyüközverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.


Bu noktada geleceğimiz teminatı olan, kurumumuzda bulunan siz gençleri burada oldukları süre içerisinde ve tahliye olduktan sonra, her türlü maddi ve manevi desteği vererk toplumla bütünleşmenizi sağlamak için, en başta biz kurum çalışanlarına tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına büyük sorumluluk düşmektedir.
Çocuklarımızın burada bulundukları süre içinde eğitim kampüsü gibisabah ünitelerinden çıkarak spsyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılıp rehabilite olmaları, okuma yazma kursundan, üniversiteye sınavlarına kadar eğitimlerine devam etmeleri, kurumdan ayrıldıktan sonra kendilerine, ailelerine ve topluma, vatana faydalı bireyler olduklarını görmek bizleri mutlu etmektedir.


Bu çalışmalar kapsamında çocuklarımız 15 farklı alanda meslek ve beceri eğitimleriyle müzik, tiyatro,spor, folklor, dikiş, bilgisayar ve benzeri kurslara katılarak hem zamanlarını dolu, dolu yaşıyorlar hemde çıktıkları zaman ayaklarının üstünde durabilecek öz güveni kazanıyorlar. Bu gün burada çalışmalarımızdan bir kesit izlettireceğiz sizlere.


Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyetini kurup bizlere armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi ragmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Ayrıca Kıbrıs Barış Harekatı ve Kore savaşında büyük kahramanlık, cesaret ve fedakarlık gösteren bizleri yanlız kırmayarak kurumumuzu şereflendiren, hetecanımıza ortak olan ve şu an aramızda bulunan Kagraman Hazilerimize şükranlarımı sunuyorum.


Kurumumuzda yapmış olduğumuz iyileştirme faaliyetlerinde ger zaman desteklerini esirgemeyen, yanımızda olan siz saygı değer protokol ve misafirlerimize teşekkür eder, Cumhuriyet Bayramımızı kutlar, iyi seyirler dilerim.
Vueal TEMÜR
Kurum Müdürü


YORUMLAR

  • 0 Yorum