Ana Sayfa GÜNDEM CHP’Lİ BAKAN BAŞBAKAN’A “AKP’NİN TROLLERİ”Nİ SORDU

CHP’Lİ BAKAN BAŞBAKAN’A “AKP’NİN TROLLERİ”Nİ SORDU

AKP’nin trollerini TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Bir siyasi parti böyle bir organizasyonu nasıl finanse ediyor? Eğer bu organizasyonu AKP finanse etmiyorsa akla ‘trollerin maaşları acaba örtülü ödenekten mi karşılanıyor?’ gibi birçok soru geliyor” dedi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2017 Salı 13:27
CHP’Lİ BAKAN BAŞBAKAN’A “AKP’NİN TROLLERİ”Nİ SORDU

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, 65 ülkede internet üzerindeki yasaklar ile sınırlamaları inceledi ve bir rapor yayınladı.
Raporda, 32 ülkede internet özgürlüğünün geçen yıla göre kötüye gittiği, en büyük gerilemenin ise Ukrayna, Mısır ve Türkiye’de yaşandığı belirtildi.
Manipülasyon ve dezenformasyonun geçtiğimiz yılda 17 ülkedeki seçimlerde önemli rol oynadığına, yurttaşların TROLLERİ KİM FİNANSE EDİYOR gerçek haber ile tartışmaları baz alarak kendi liderlerini seçme kabiliyetlerinin zedelediğine vurgu yapılan raporda, ‘yalan haber’ ve ‘çevrimiçi manipülasyona’ geniş yer verildi ve “30 ülkede hükümetler görüşlerini yayacak, belirli gündemler yürütecek ve hükümeti eleştirenlere karşı duracak ‘fikir şekillendirici’ ordular kurdu” ifadesi kullanıldı.
Rapora giren 65 ülkenin 33’ünde hükümet yanlısı medyanın, 30’unda paralı hükümet yanlısı yorumcuların, 20’sinde siyasi botların, 16’sında seçimlerle ilgili yalan haberlerin, 10’undaysa ele geçirilen hesapların manipülasyonda etkili olduğunu saptayan Freedom House, en az dokuz ülkede hükümet ya da yönetici parti ile ilişkili hackerların, sosyal medya hesaplarını ve internet sitelerini ele geçirerek dezenformasyon yaydığını belirtti.
‘Manipülasyon Orduları’ adını verdiği, dezenformasyon yayma ve siyasi tartışmalara yön verme adına hükümetlerce desteklenen gruplara ilişkin farklı ülkelerden farklı veriler paylaşan Freedom House, Türkiye ile ilgili “Türkiye’de AKP tarafından oluşturulan 6 bin troll çevrimiçi tartışmaları manipüle ediyor” saptamasını paylaştı.
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, AKP’nin manipülasyon ordusunu TBMM gündemine taşıdı.
BİR SİYASİ PARTİ BÖYLE BİR ORGANİZASYONU NASIL FİNANSE EDİYOR?
“Freedom House tarafından açıklanan bu sayılar gerçeği yansıtıyor mu? Bir siyasi parti böyle bir organizasyonu nasıl finanse ediyor? Eğer bu organizasyonu AKP finanse etmiyorsa akla ‘trollerin maaşları acaba örtülü ödenekten mi karşılanıyor?’ gibi birçok soru geliyor” diye konuşan Bakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde “Sayısının en az 6 bin olduğu tahmin edilen ‘troll’ grubu nasıl istihdam edilmektedir? Bu – en az – 6 bin kişinin maaş, sigorta ve diğer giderleri kim tarafından nasıl karşılanmaktadır?” diye sordu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ‘STRESLE BAŞA ÇIKMA VE ÖFKE KONTROLÜ’

‘STRESLE BAŞA ÇIKMA VE ÖFKE KONTROLÜ’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık