Ana Sayfa MAGAZİN Çiğli Kıyıları Pırıl Pırıl

Çiğli Kıyıları Pırıl Pırıl

Çevre haftası nedeniyle dünyada ve ülkemizde yaşanan çevre kirliliğine dikkat çekmek için Çiğli Belediyesi, Çiğli Homa Dalyanı’nda temizlik kampanyası başlattı. Sasalı’da bulunan Homa Dalyanı kıyıları, başta Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan olmak üzere, meclis üyeleri, gönüllü gruplar ve vatandaşlardan oluşan 150 kişilik ekip tarafından pırıl pırıl yapıldı.

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2016 Cuma 18:51
Çiğli Kıyıları Pırıl Pırıl

Bir kısmı Çiğli’de bulunan Gediz Deltası içinde kalan İzmir Kuş Cenneti ve Homa Dalyanı kıyılarında, Başkan Hasan Arslan öncülüğünde temizlik kampanyası başlatıldı. Çiğli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından, çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla başlatılan kampanyada, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Mektebim Koleji öğrencileri, Ege Orman Vakfı ve Temiz Deniz Derneği üyeleri, CHP İlçe, kadın ve gençlik kolları yönetimi ile üyeleri, belediye meclis üyeleri ve gönüllü vatandaşlar yer aldı.

Kuş Cenneti’nde buluşuldu

Çevre temizliği hareketinin başlangıç noktası İzmir Kuş Cenneti ziyaretçi merkezi oldu.  Çiğli Belediyesi personeli, gönüllü vatandaşlar ve ÇAK(Çiğli Belediyesi Arama Kurtarma) Birimi otobüslerle toplanma noktasına geldiler. Tüm gönüllüler önce Gediz Deltası hakkında detaylı bilgilendirildiler. Ardından aralarında Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ve eşi Ergül Arslan, her biri bir kuş ismini alarak oluşturulan onar kişilik ekipler, temizlik yapmak üzere İzmir Kuş Cenneti ve Homa Dalyanı kıyılarına geçtiler.

Ekipler yarıştı

Sahil boyunca çöp toplama seferberliğine girişen çevre gönüllüleri, çöpten arındırılmış bir sahil manzarası görmek için canla başla çöp topladı. Çiğli Belediyesi Arama Kurtarma Birimi dalgıçları denizin altına dalarak çöpleri çıkardılar. Etkinlik kapsamında gruplar arasında yarış yapıldı.En çok çöp toplayan gruba kupa ve hediyeler verildi. Açılan stantta günün anlam ve önemini belirten broşürler dağıtıldı. Katılanlar arasında çekiliş yapılarak bisiklet hediye edildi.

Bir kamyon çöp

Çiğli Belediyesi yelekleri giyen ve eldiven takan gönüllüler yaklaşık iki saat boyunca kıyıları karış karış temizlediler. Kıyıdan en çok plastik su şişeleri, poşetler, balıkçı ağları, araba lastikleri, metal atıklar toplandı. Gönüllü ekipler çöpleri toplarken hem eğlendiler, hem de doğaya karşı sorumluluklarını yerine getirdikleri için kendilerini mutlu hissettiler.  Çevre gönüllülerince bu çalışmalar sonucunda bir kamyon çöp toplandı. 

Başkan Arslan Çöp Topladı

Çevre bilincinin eğitimle mümkün olacağını her fırsatta vurgulayan Başkan Hasan Arslan’da iki saat boyunca gönüllülerle birlikte kıyıdan çöp topladı. Bu yıl üçüncü kez kıyıları temizlediklerine dikkat çeken Başkan Arslan, temizlik kampanyasının İzmir’in ve Çiğli’nin tanıtımı adına da önemli bir görev üstlendiğini belirtti. Başkan Arslan, “Temiz bir Çiğli olması için çabalıyoruz. Çiğli’de böylesine güzel alanlarımız var ve dikkatleri çekmek istiyoruz. Çevremizi temiz tutmalıyız. Kirliliğe karşı duyarsız kalmamamız gerekiyor. Doğa hepimizin ve hepimiz ona borçlu bir şekilde yaşıyoruz. Gelecek nesillere güzel ve temiz bir dünya bırakmayı amaçlıyoruz"dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sağlık Sen Çocukları Sevindirdi

Sağlık Sen Çocukları Sevindirdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık