Ana Sayfa SİYASET ÇOCUKLARA YÖNELİK TACİZ VE CİNSEL SUÇLAR MECLİS GÜNDEMİNDE

ÇOCUKLARA YÖNELİK TACİZ VE CİNSEL SUÇLAR MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit ülkemizin kanayan yarası olan çocuklara yönelik taciz ve cinsel suçlardaki artışı Meclis gündemine taşıdı. Ali Yiğit, son 6 yılda cinsel suçlardan dolayı hüküm giymiş kişi sayısının yaklaşık 10 kat arttığına dikkat çekerek konuyla ilgili önerge hazırladı.

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2017 Pazartesi 14:53
ÇOCUKLARA YÖNELİK TACİZ VE CİNSEL SUÇLAR MECLİS GÜNDEMİNDE

Ülkemizin kanayan yarası haline gelen cinsel taciz ve suçların her yıl artması ve son olarak Dikili’de yaşanması üzerine CHP İzmir Milletvekili TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Ali Yiğit önerge hazırlayarak konuyu Meclis gündemine taşıdı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan KAYA tarafından yanıtlanması istenen önergede şu ifadelere ve sorulara yer verildi.
“Ülkemizde son bir yılda mahkemelerin sanıklara verdiği cezaların yüzde 23.7’sini ‘mal varlığına kar işlenen suçlar’ oluştururken, yüzde 21,3’ünü ‘vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar’ oluşturmaktadır. Cezaevlerinde 2011 yılında cinsel suçlardan dolayı hüküm giymiş kişi sayısı 1447 iken bu sayı 2017’de 14359’a çıkmıştır. Bu rakamlarda göstermektedir ki son 6 yılda cinsel suçlardan dolayı hüküm giymiş kişi sayısı yaklaşık 10 kat artmıştır. Öte yandan Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) raporlarına göre çocuğa karşı cinsel sömürü konuları Türkiye’de neredeyse hiç araştırılmamaktadır. Yaygınlıkla ilgili araştırmaların sınırlı kalması bir yana, olayları, zaman içinde sergilediği eğilimleri, coğrafi dağılımı ve ilgili risk faktörleri hakkında bir araştırma yapılmamaktadır. Bu bağlamda;
Ülkemizde cinsel suçlardan dolayı hüküm giymiş kişi sayısının son 6 yılda 10 kat artmasının nedenleriyle ilgili bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?
Cinsel suçların her yıl artmasının önüne neden geçilememektedir? Söz konusu suçlarla ilgili sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve kültürel temelli kapsamlı bir araştırma yapılmakta mıdır?
Ülkemizde son 5 yılda cinsel istismar ve tecavüze uğrayan çocukların ve kadınların sayı, yaş, bölge ve illere göre dağılımı nasıldır?
TÜİK istatistiklerine ve Adalet Bakanlığı verilerine göre ülkemizde son 10 yılda tecavüz ve cinsel istismara uğrayanların yıllara göre dağılımı nasıldır?
Ülkemizde yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismar ve tecavüz olaylarının kurumlar bazında ( yatılı okul, yurt, kurs vb.) dağılımı nasıldır?
Çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel istismar ve tecavüz vakalarını önlemeye yönelik yaptırım ve alınan önlemler yeterli midir? Hükümetin bu konuda yürüttüğü politikalar ve çalışmalar nelerdir?”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık