Ana Sayfa GÜNDEM Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni süreç için 12 aylık takvim aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni süreç için 12 aylık takvim aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel'deki NATO zirvesinin dönüşünde aralarında POSTA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay'ın da olduğu gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2017 Cumartesi 09:15
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni süreç için 12 aylık takvim aldık

Referandum sürecinde ilişkilerin gerilediği Avrupa Birliği'nin liderleriyle  Brüksel’de buluşan Cumhurbaşkanı şöyle dedi: “Yeni bir süreç başlatılmalı. 12 aylık bir takvim aldık. Bu takvim üzerinde birlikte çalışma yapacağız.”
 

'POZİTİF İVME İÇİN'


16 Nisan referandum sürecinde Avrupa Birliği ülkeleri, AK Partili bakanların toplantılarına izin vermemiş ve bu krize neden olmuştu. ‘NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AB liderleriyle baş başa görüştü. Zirvedeki temaslarına değinen Erdoğan “Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker ile görüşmemiz oldu. AB üyelik sürecine yeni ve pozitif bir ivme kazandırılması hususunda olumlu bir görüşme yaptık. Türkiye-AB göç anlaşmasının uygulanması hususunu müzakere ettik, Türklere vize serbestisi konusunu da müzakere ettik. Terörle mücadelede Türkiye’ye destek olunmasını istedik. Referandum sürecinde yaşananların geride bırakılması gerekiyor. Artık yeni bir süreci başlatma temennisini Tusk ve Juncker da gündeme getirdi” dedi.
 

'YPG KONUSUNDA UYARDIK'


■ AB ile ilişkilerde ‘beyaz bir sayfa açıldı’ diyebilir misiniz? 

Çalışmalar yapmışlar. 12 aylık takvim aldık. Bu takvim üzerinde dışişleri ve AB bakanlıklarımızla çalışma yapacağız. Sadece vize meselesi değil, Kızılay ve AFAD’a yapacakları para yardımı hususunu da gündeme getirdik.

■ NATO, DEAŞ’a karşı koalisyona katılacak. NATO unsurlarıyla YPG arasında bir ilişki olacak mı? 

PKK’nın Suriye kolu YPG’yi ve bizim bu konudaki tavrımızı anlattık. ‘Ülkemize yönelik yanlışlık olursa angajman kurallarını uygularız’ dedik.

■ Referandumda kabul edilen yeni sistemin yaygınlaştırılmasıyla ilgili 2019’a kadar yeni adımlar atılacak mı? 

Partili cumhurbaşkanı olma imkanı, bunlardan biridir. Onun adımını biz attık. Gazeteciler soruyor: ‘Siz grup konuşması yapacak mısınız?... Salı günkü TBMM’deki grup
toplantılarında konuşma yapabilirim. Diyelim ki ben gelemedim, orada genel başkan vekili olarak Binali bey grup konuşmasını yapabilir. Gayet uyumlu bir şekilde bunlar yürüyor.

■ Bakanlar Kurulu’na artık hep siz mi başkanlık edeceksiniz? 

Şu anda cumhurbaşkanı olarak bizim de üzerimizde yükler var. Sayın Başbakan’la, bu işin paylaşımını yapacağız. Belli aralıklarla biz bakanlar kurulunu toplarız, onun dışında Başbakan bakanlar kurulu toplantısını yapar.
 

CHP'YE 'FETÖ' SUÇLAMASI


■ Kılıçdaroğlu ‘Kontrollü darbenin ipliğini pazara çıkaracağız’ dedi. Bu hususta değerlendirmeniz nedir? 

Hâlâ orda mı Kılıçdaroğlu ya? Onun ipliği pazara çıkarması o kadar uzun sürüyor ki. Önce o kendi içindeki FETÖ’cüleri bir temizlesin. FETÖ’yle el ele yürütüyorlar işlerini.
 

'FETÖ İMAM HATİPTE YER BULAMADI'


Cumhurbaşkanı Erdoğan dün ‘Kasımpaşa Stadyumu’nda ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin ‘İmam Hatip Gençlik Buluşması’na katıldı. Okulların zorla imam hatiplere dönüştürüldüğü haberlerine tepki gösteren Erdoğan “Bu haberler yalandır, kasıtlıdır. İmam hatipli demek, dinini, diyanetini, değerlerini en iyi yaşayan kişi demektir. FETÖ gibi ihanet çeteleri, bu kutlu çatı altında istismar zemini bulamadı” dedi.Etkinlikte Erdoğan’a ‘Millet’ adlı tablo hediye edildi. Erdoğan tabloyu boyayarak tamamladı.
 

'O SÖZLER BAHÇELİ'YE DEĞİLDİ'


■ Devlet Bahçeli’nin sizin açıklamalarınıza cevaben bazı açıklamaları oldu. Bir değerlendirmeniz olacak mı? 

(İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı, FETÖ sanığı Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliyesiyle ilgili açıklamalar.) Burada ciddi bir yanlış anlama var. Açıklamalarımın muhatabı Sayın Bahçeli değildi. Birileri Sayın Bahçeli’yi yanılttı. Aksine, ana muhalefetin başındaki zatın birçok yanlışlarını pazara çıkaran bir cevap bu. Partimiz ile alakalı olmayan, İstanbul Belediye Başkanı’nın damadıyla alakalı bir konu. Onun partimizi siyasi temsil yetkisi var mı, yok. Öbür taraftan yargı onu denetimli serbestlikle bırakmış. Bu yargıyla alakalı bir konu.
 

'MACRON POZİTİF ENERJİ VERDİ'


■ Fransa Cumhuriyet tarihinin en genç cumhurbaşkanıyla bir araya geldiniz. Sizde Macron nasıl bir intiba bıraktı? 

Dün bir bugün iki. Genç, 40 yaşında bir arkadaşımız. Pozitif bir enerji verdi. Bu pozitif enerjinin, gerek yatırımlarda gerek ticari ilişkilerde bizi iyi bir yere taşıyabileceğini düşünüyorum.Erdoğan, Brüksel’de Macron ile görüştü.

 

İNCİRLİK KRİZİNE LİSTELİ ÇÖZÜM


"NASIL YAPARSINIZ"

Almanya Başbakanı Merkel ile de görüşmesi hakkında bilgi veren Erdoğan “Almanya’daki PKK ve FETÖ’ye gösterilen koruyucu yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini özellikle gündeme getirdik. Darbeci askerlerin iltica taleplerinin kabul edilmesine tepkimizi en sert şekilde ifade ettik ve ‘Bunu nasıl yaparsınız?’ diye sorduk” diye konuştu.

İSİMLER İNCELENECEK

Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaretine Türkiye izin vermemiş ve bu krize neden olmuştu. Erdoğan şöyle dedi: “Kimler ziyaret edecekse isim listesinin gönderilmesini istedik. Zira Alman vekiller arasında bazen teröristlere açıkça destek verenler de olabiliyor. Şimdi dışişleri bakanlarımız görüşecek. Buna göre adım atacağız.”
 

'KAFAYI DENİZ'E TAKMIŞLAR'


 ■ Merkel’le görüşmenizde bazı tutuklu isimlerin de gündeme geldi mi? 

Onlar kafayı Deniz’e takmış durumdalar. (Alman Die Welt gazetesi Türkiye temsilcisi Deniz Yücel 27 Şubat’ta tutuklandı.) Ben de kendilerine ‘Sizde çok Deniz var, ben size bunların dosyalarını da verdim’ diye hatırlattım. Sizden iltica talep edenler var. Önce 4 bin 500 dosyanın bize neticesini verin’ dedim. Oralarda PKK cirit atıyor, FETÖ cirit atıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan'dan 55 şehirde seçim mitingi

Erdoğan'dan 55 şehirde seçim mitingi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık