Ana Sayfa GÜNDEM Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: TEOG kalkıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: TEOG kalkıyor mu?

Mabeyn Köşkü'nde ATV, A Haber ve A News ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrencinin merak ettiği TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) hakkında konuştu. Erdoğan "Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım" dedi

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 15:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: TEOG kalkıyor mu?

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TEOG ile ilgili açıklamaları:

"Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin.

'BİZ ARTIK BÖYLE İLKEL BİR DURUMDA DEĞİLİZ'

Bunun kararını verecek olan hükümettir. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak Bakanıma, Başbakanıma bir kere söylerim olur biter. Ben Sayın Bakan'a söyledim, yarın zaten Sayın Başbakanımızla burada görüşmem var, kendisiyle bunu paylaşacağım. Bak böyle böyle. Hafta başı bu böyle başlamış veya önümüzdeki hafta devam edecek, bu konuda artık kararı kesinlikle süratle alalım Başbakanım, bunlardan kurtaralım bu ülkeyi. Biz artık böyle ilkel bir durumda değiliz, o geçmişte kaldı, neler çekti bu ülke yetti artık."

     

TEOG NEDİR?

TEOG, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Bu sisteme göre 6, 7 ve 8. sınıflarda 6 dersten 6 ayrı sınava giriliyor ve ağırlıklandırılmış merkezi sınav puana eklenmiş yıl sonu başarı puanlarının ortalaması ile liselere yerleşiliyor.

6 temel ders için (Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, TC İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) öğretmenin sene içerisinde düzenlediği sınavlardan biri merkezi oluyor. 3 sınavı olan derslerin 2. sınavı, 2 sınavı olan derslerin 1. sınavı merkezi olarak gerçekleşiyor. Bu sınavlardan alınan sonuçlar doğrultusunda ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanı hesaplanıyor.

6, 7 ve 8. sınıflarda 1. ve 2. dönem sonunda girilen bütün sınavlar baz alınarak yıl sonu başarı puanları hesaplanıyor ve bu puan öğrencinin liseye yerleşme puanını etkiliyor.

Sınavlara her öğrenci kendi okulunda giriyor ve sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) oluyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İYİ Parti Adayları Vitrine Çıkıyor

İYİ Parti Adayları Vitrine Çıkıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık