Ana Sayfa GÜNDEM DASK Hakkında En Önemli Bilgiler

DASK Hakkında En Önemli Bilgiler

Deprem sigortası olarak bilinen DASK hakkında merak edilen sorular ve cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2017 Salı 11:18
DASK Hakkında En Önemli Bilgiler

DASK nedir?

 

6305 Sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereğince olası bir deprem durumunda kayıpları azaltarak, depremin neden olduğu hasarları tespit etmek ve zararı karşılamak amacıyla yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkan DASK, bugün resmi işlerinizin önemli bir kısmında da zorunlu olarak yaptırılması gerekiyor.

 

Kimler DASK Yaptırmalı? DASK Benim Zararım Karşılanır Mı?

 

Zorunlu Deprem Sigortası’nın 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereğince, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler,

-       Tapuda kayıtlı ve özel mülkiyete tabi olan taşınmazlarınız üzerinde inşa edilmiş binalarınız ve bu binalar içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler,

-       Doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenlerden Zorunlu Deprem Sigortası isteniyor.

Sadece ikamet ettiğiniz daire değil, tapusu üzerinize kayıtlı olan yılda 3 ay gittiğiniz yazlığınız, sahibi olduğunuz mağaza da Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giriyor. DASK poliçesi asansörünüz, bacanız, koridor duvarlarınız ve bahçe duvarlarınızı teminat altına alıyor.


DASK Primi Ne Kadar?

 

Zorunlu Deprem Sigortası’nda herkes aynı primi ödemiyor. Deprem riski yüksek olan yerlerde primler daha yüksek oluyor. Aynı bölgede ödenecek DASK primi ise bina yaşı, meskenin yüz ölçümü yani binanın yapı bilgilerine göre belirleniyor. 2016 yılı fiyat uygulamasıyla çelik, betonarme ve karkas yapıların metrekare başına prim bedeli 750 liradan, yığma kagir yapıların metrekare başı prim bedeli ise 540 liradan hesaplanıyor. Prim bedelinizi hesaplamak için metrekarenizi yapı metrekare fiyatı ile çarpıyorsunuz. Daha sonra, evin bulunduğu deprem bölgesinin tarifesindeki bindeli rakam ile çıkan sonucu çarparak çıkan sonuca 10 lira ekliyorsunuz. İstanbul’da bu tutar 15 lira olarak uygulanıyor.

 

 

Online sigorta brokeri Koalay.com sayesinde  zahmetsiz bir şekilde internetten DASK sigortası yaptırabilirsiniz. Evinizi depreme karşı güvence altına almak için Koalay.com adresine girerek DASK poliçesi işlemlerinizi yapmayı unutmayın.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık