Ana Sayfa SİYASET DENİZ LİSELİ YAZARLARDAN ASKERİ

DENİZ LİSELİ YAZARLARDAN ASKERİ

DENİZ LİSELİ YAZARLARDAN ASKERİ LİSELERİN AÇILMASI İÇİN ÇAĞRI

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2018 Salı 04:14
DENİZ LİSELİ YAZARLARDAN ASKERİ

İzmir’in Foça İlçesi’nde kitaplarını imzalayan Deniz Liseli yazarlar Reşit Çağın, Ülkü Cankul ve Reşit Sermet Elçi askeri liselerin yeniden açılması için yetkililere çağrıda bulundular. Yazarlar askeri liselerin orduya temeli sağlam insanlar yetiştirmenin yanında ürettikleri eserlerle ülkenin kültürel zenginliğine de katkı yaptığına dikkat çektiler.

Deniz Liseli Yazarlar okurlarıyla Reha Midilli Kültür Merkezi  Sergi Holü’nde buluştu. Yazarlardan Foça Deniz Üs eski Komutanı Emekli Albay Reşit Çağın,şiirlerinden oluşan “Gönül İskelem” ve anılarını içeren “Göksu’dan Heybeli’ye Anılar” , Reşit  Sermet Elçi anılar ve yaşamsal tercihlerini anlattığı “Bulutlarda Yaşanmazmış”(Deniz Lisesinden TKP’ye), Ülkü Cankul  öykü kitabı “Dünün Gölgesi”yle imza gününe katıldı. Foçalı kitapseverlerin yanısıra Foça’da yaşayan Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu mezunları ile Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmış ve halen yapmakta olan denizcilerde imza gününe büyük ilgi gösterdi.

ASKERİ LİSELER MESLEĞİN TEMEL TAŞIDIR

Deniz Lisesi ve diğer askeri liselerin kapatılmasının kendilerini çok üzdüğünü ve yaraladığını belirten Reşit Çağın bu okulların mesleğin temel taşı olduğunu ve mutlaka yeniden açılması gerektiğini söyledi. Çağın; “Kapatılma gerekçesi ne olursa olsun, bu liseler ağaç yaşken eğilir misali, 14 yaşında bu okula giren gençlerin askerlik kültürünü temelden edinmesi,  kardeşlik bağlarının taa o yaşlarda kurularak güçlenmesi açısından çok önemlidir.  Denizcilik kültürü, askerlik kültürü, bir arada yaşama kültürü edinilmesi açısından da liseler hayati öneme sahiptir.  Tıpkı köy enstitülerinin topluma kazandırdığı değerler gibi  askeri liseler de Osmanlı döneminden itibaren Silahlı Kuvvetlerimize mesleğini seven, mesleğine bağlı, savaşta omuz omuza çapıştığı, sınıf arkadaşının yardımına koşacak sıcak duygularla beslenmiş personel yetiştirmiştir. Hem bina olarak hem geçmişleri itibariyle tarihi önem sahiptirler.  Zamanında hatalı uygulamalar olmuşsa, bu o liselerin o kurumların hatası değildir. O kurumlara dışarıdan nüfuz etmeye çalışanlara göz yumanların günahıdır. Bu konuda siyasi, askeri sorumluları kimse hesabı onlar vermelidir. Bunun vebali, bedeli  askeri liselere ve oradan yetişecek Türk gençlerine ödetilmemelidir.   İvedilikle açılmalarını umuyor ve bekliyoruz” dedi.

Ülkü Cankul ; merhum eşinin Deniz Lisesi mezunu olduğunu, oradan aldığı eğitimin zorluklarla dolu yaşamlarını güzelleştirdiğine vurgu yaparak bu kültürün evlatlarını arkadaşlık ve vatan sevgisiyle yetiştirmede de etkili olduğunu söyledi.

ÇÖZÜM KAPATMAK DEĞİL İLERİ TAŞIMAKTIR

Deniz Lisesi’nden son sınıfta atıldığını, daha sonra bitirdiği sivil lise nedeniyle her iki eğitim yuvasını karşılaştırma tecrübesi edindiğini belirten Reşit Sermet Elçi’de “ askeri liselerdeki birlik beraberliği, arkadaşlık ve paylaşma duygusunu sivil liselerde ne yazık ki bulmak mümkün değil. Düşünün ki giydiğiniz kıyafetten yediğiniz yemeğe kadar herşeyiniz aynı olan bir eğitime tabi tutuluyorsunuz.  Eğer iyi bir asker yetiştirmek istiyorsanız,  gözü kapalı olarak ülke için, vatan için  canını verecek insanlar yetiştirmek istiyorsanız, gençlerimizi bu eğitime tabi tutmak zorundasınız.  Aksi takdirde verim almanız münkün değildir. Yaşanan olumsuzluklar  kurumların değil, kurumları yönetenlerin suçudur.  Çözüm askeri  liseleri kapatmak değil daha ileriye taşımaktır.” Sözleriyle askeri liselerin yeniden açılması çağrısına destek verdi.

Seyfi GÜL 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yarın İzmir’de

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yarın İzmir’de

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık