Ana Sayfa GÜNDEM Devlet garantili altın kazancı

Devlet garantili altın kazancı

Hükümet yastık altındaki altını ekonomiye kazandırmak için düğmeye bastı. 2 Ekim'den itibaren evdeki altınını Ziraat Bankası'na getirenler, devlet güvencesinde gelir elde edebilecek

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2017 Pazartesi 09:56
Devlet garantili altın kazancı

Peki bu nasıl olacak? Kimler yararlanacak? Şartları neler? Merak edilen tüm detayları bu yazıda bulacaksınız...

BAŞBAKAN AÇIKLADI


Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde yastık altında bulunduğu tahmin edilen 100 milyar dolarlık altını ekonomiye kazandırmayı amaçladıklarını söylemişti.

Yıldırım, bunun için Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihraç edeceğini duyurmuştu. İhraçta talep toplama işlemi 2 Ekim'de başlıyor. 

BİLEZİK DE DAHİL


Kayıp, çalınma riski olmadan devlet garantili altın getirisi elde etmek isteyenler 27 Ekim'e kadar Ziraat Bankası'nın şubelerine başvuracak. Banka, 22 ve 24 ayar (çeyrek, yatım, tam, Ata Lira, bilezik, kolye gibi) altınları kabul edecek.

Bu altınlar getiren adına önce bir altın mevduat hesabı açılacak. Altınlar, hesaba saf altın olarak yatırılacak. Üzerinde taş bulunan altın (takı) ve Reşat altınları banka kabul etmeyecek.

1 GRAM İÇİN 1000 ADET


İlk talep toplama 2-6 Ekim arasında gerçekleştirilecek. Talep toplama işi bittikten sonra getirilen altının karşılığı kadar Altın Tahvili veya Altına Dayalı Kira Sertifikası, vatandaş adına açılacak olan 'yatırım hesabı'na otomatik aktarılacak.

Hesaptaki her 1 gram altın için 1000 adet altın tahvili yatırılacak. Örneğin; bankaya getirilen altın 12.53 gram ise yatırım hesabına 12 bin 530 adet tahvil aktarılacak.

SIFIR VERGİ İMKANI


Altın Tahvili, yatırımcısına 6 ayda bir TL cinsinden altın fiyatına endeksli yüzde 1.20 (yıllık yüzde 2.40) getiri (kâr payı) sağlayacak. Getiriler yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden ödenecek.

Piyasa üzerindeki bu getiriden stopaj yani vergi alınmayacak. Altın tahvilini isteyen istediği zaman Ziraat Bankası'a güncel gram altın fiyatı değeri üzerinden satabilecek. Tahvilleri ilk 3 ayda satandan yüzde 1.5 kesinti yapılacak. 
 

FİZİKİ OLARAK VADE SONUNDA!


Vadesinden (2 yıl) önce satılan tahviller için TL ödemesi yapılacak. Fiziki altın sadece vade sonunda talep edilebilecek.

Tahvilin karşılığı, 1 kiloluk külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyrek altın olarak talep edilirse bu talepler, Ziraat Bankası şubelerine bildirilecek. İsteyen yeniden Altın Tahvil ihraçlarına katılıp gelir elde edebilecek.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ YOK


* Altın Tahvili, devlet tahvili gibi faiz getirisi sağlıyor.
* Altına Dayalı Kira Sertifikası ise kira gelirine endeksli olduğundan faizsiz kazanç sağlıyor.
* Altın tahvilleri için Ziraat'in 81 il, 245 ilçedeki 331 şubesine başvuru yapılabilecek.
* Mevcut banka hesabında altını olanlar tahvil alamayacak.
* Ziraat'te açılacak 'altın', 'TL' ve 'yatırım' hesaplarından ücret alınmayacak.
* Altınlar 27 Ekim'e kadar Ziraat'e teslim edilebilecek.
* Altın tesliminde herhangi bir kayıp olmayacak, işçilik parası alınmayacak.
* Eski ve yeni tarihli altınlar arasında değer farkı olmayacak.
* Bankaya getirilecek altının alt ve üst limiti yok.
* Altın tahvillerini sadece bireysel yatırımcılar alabilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz BU HEDİYENİN EŞİ BENZERİ YOK

BU HEDİYENİN EŞİ BENZERİ YOK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık