Ana Sayfa DÜNYA Dikkat! Kafanıza Uzay İstasyonu

Dikkat! Kafanıza Uzay İstasyonu

Haberin başlığını yanlış okumuyorsunuz. Kafanıza gerçekten devasa bir uzay istasyonudüşebilir! Çin’in 2011 yılında uzaya gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay

Giriş Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 16:16
Dikkat! Kafanıza Uzay İstasyonu

Haberin başlığını yanlış okumuyorsunuz. Kafanıza gerçekten devasa bir uzay istasyonudüşebilir! Çin’in 2011 yılında uzaya gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Eylül ayından bu yana kontrolsüz bir şekilde düşüşe geçmişti. Avrupa Uzay Ajansı'nın yaptığı açıklamaya göre İspanya, İtalya, Türkiye, Hindistan ve Suudi Arabistan uzay istasyonunun enkazının düşebileceği ülkeler.

Fırlatılmasından bir yıl sonra 2012'de ülkenin ilk kadın astronotu Liu Yang'ın da ziyaret ettiği istasyon, hem insanlı hem de insansız uzay görevleri için kullanılıyordu.

Eylül ayında kontrolünü kaybeden 8,5 tonluk dev uzay istasyonunun, dünyada hangi noktaya düşeceği belli olmamıştı. Avrupa Uzay Ajansı, yaptığı açıklamayla soru işaretlerini giderdi. Söz konusu uzay istasyonunun enkazı, İspanya, İtalya, Türkiye, Hindistan ya da Suudi Arabistan'a düşecek.

Avrupa Uzay Ajansı, gelecek yılın ilk aylarında atmosfere kontrolsüzce giriş yapacak olan Tiangong-1 uzay istasyonunu görüntülemek için uluslararası bir kampanya yürüttüğünü de açıkladı.

Çin'in uzay ajansı, Birleşmiş Milletler'e (BM) istasyonun Ekim 2017 ila Nisan 2018 arasındaki zaman diliminde Dünya'ya çarpacağı bilgisini vermişti. Öte yandan Harvard Üniversitesi’nden atrofizikçi McDowell, istasyonun yeryüzünde nereye çarpacağının ancak birkaç gün öncesinde tespit edilebileceğini ifade etmişti.

ESA Uzay Enkazları Ofisi direktörü Holger Krag şu anda yeryüzünden 300 kilometre (186 mil) yükseklikte bir yörüngede olduğunu, 2018 yılının Ocak ve Mart ayları arasında yeryüzüne düşmesini beklediklerini aktardı.

KAYNAK : SANAL MEDYA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ERSU HIZIR,TÜRKİYE MECLİS ÜYELERİ BİRLİĞİ’NE

ERSU HIZIR,TÜRKİYE MECLİS ÜYELERİ BİRLİĞİ’NE

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık