Ana Sayfa İZMİR Doğalgaz, yine vatandaşın cebini yakacak!

Doğalgaz, yine vatandaşın cebini yakacak!

EPDK'nın yeni kararına göre, doğalgaz abone bağlantı bedeli kapsamından sayaç bağlantı malzemeleri ile sayaç montaj bedelleri çıkarıldı. Vatandaş artık evine ya da işyerine doğalgaz bağlatmak için teknik servislere ayrıca para ödeyecek.

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2018 Cumartesi 11:04
Doğalgaz, yine vatandaşın cebini yakacak!

EPDK'nın yayımladığı kurul kararına göre, doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından abonelerden talep edilen, abone bağlantı bedeli kapsamındaki sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri bu kapsamdan çıkarıldı.

Abone bağlantı bedeli yeni kararla “dağıtım şebekesinin abone iç tesisatına bağlantısı için gereken proje, işçilik, malzeme, kontrol ve onay harcamaları ile sayaç bedeli toplamının abone başına düşen payını ifade eden sabit bedel” olarak tanımlandı. Böylece daha önce bağlantı bedeli içerisinde yer alan sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri dışarıda tutulmuş oldu.

ABONE ÖDEYECEK

Abone bağlantı bedeli, doğalgaz şirketi ile abone arasındaki bağlantı anlaşmasının imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere tahsil ediliyor. Bu karara kadar, abone bağlantı bedeli, sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedeli de dahil edilerek hesaplanıyor ve aboneden tahsil ediliyordu.

Şimdi bu iki kalem maliyet aboneler tarafından yine üstlenilecek ancak ödeme artık dağıtım şirketleri yerine yetkili teknik servislere yapılacak. Konuya ilişkin bilgi veren yetkililer, abonelerin montaj işlemlerini piyasada daha ucuza yaptırabilmeleri amacıyla değişikliğe gidildiğini açıkladılar.

Ancak yapılan bu değişikliğin uygulamada vatandaşlara çok daha büyük maliyet olarak yansıyacağı ifade ediliyor.

MALİYET YÜKSELECEK

Dağıtım şirketlerinin malzeme ve montaj hizmetlerini dışarıdan çok daha ucuza satın alıp abonelere daha yüksek bedellerle yansıtarak kârlarını artırdıklarını belirten tüketici örgütleri, yeni değişiklikle abonelerin tek tek alacakları hizmetler nedeniyle üstlenmek zorunda kalacakları maliyetin çok daha yükseleceği uyarısında bulundular. Tüketici örgütleri, vatandaşın lehineymiş gibi gösterilmesine karşın, düzenlemenin abonelere yük getireceğine dikkat çekti.

  İlgili Haberler Doğalgaz abonelik ücretlerine yeni düzenleme

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Artık Müslüman değilim

Artık Müslüman değilim

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık