Ana Sayfa GÜNDEM Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün Uğuru

Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün Uğuru

KADINLAR GÜNÜNDE KARŞIYAKALI CUMHURİYETÇİ KADINLAR ZÜBEYDE ANNENİN MEZARINDAYDI!..

Giriş Tarihi: 9 Mart 2018 Cuma 13:53
Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün Uğuru

DOĞAN PREPOL / KARŞIYAKA

8 Mart 1857’de ABD'nin New York kentinde çalışan dokuma işçileri daha iyi çalışma koşulları isteğiyle bir tekstil fabrikasında greve gitti… Polisin grev yapan işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında 129 kadın hayatını kaybetti…
26 - 27 Ağustos 1910’da Danimarka'nın Kopenhag “Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı” toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisinin önde gelen isimlerinden Clara Zetkin, 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi, öneri oybirliğiyle kabul edildi. Dünya Kadınlar Günü’nün adı daha sonra “"Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak değiştirildi…

CHP’li Kadınlardan Farklı Bir Kutlama

CHP Karşıyaka Kadın Kolları’nın öncülüğünde düzenlenen “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinliği muhteşem görüntülere sahne oldu…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyakalılara büyük emaneti Zübeyde Annenin Anıt Mezarında başlayan etkinliğe,
“CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, yönetim kurulu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, yönetim kurulu, Belediye Meclis Üyeleri, Karşıyaka Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Kadınlar Birliği, Kadın Gücü Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, İzmir Bisikletli Kadınlar ve UCİM” katıldı…

Etkinlik katılımcıların “Zübeyde Annenin” mezarına karanfiller koymasıyla başladı…
Daha sonra kadınlar kortej halinde “Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirildi… Zübeyde Hanım Anıt Mezarından başlayan görkemli yürüyüş, bayanların step ve zeybek gösterileri ile sona erdi…

CHP İlçe Başkanı Uğur Yıldırım’ın Açıklaması
 
CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım’ın günün anısına yaptığı açıklama: 
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü; kadınlarımızın yaşadığı çok ağır koşullarda ve Cumhuriyeti dönüştürmeyi amaçlayan bir iktidarın mevcudiyetinde kutlama günü olarak değil, bilinç ve güç tazeleme günü olarak değerlendiriyoruz.
Kadınlarımızın içinde yaşadıkları sorunlar, toplumun yalnızca bir kesiminin ya da belli bir cinsiyet grubunun değil, hepimizin sorunlarıdır ve hepimizi ilgilendirmek durumundadır.


Biz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, kadınıyla erkeğiyle kurtuluş mücadelesini vermiş, işe önce kadınlar ve çocuklar diyerek başlayan yepyeni bir ülke kurup, adını “Türkiye Cumhuriyeti” demiş bir halkın çocuklarıyız.
Yüz yılların ihmaline, aymazlığına, cehaletine ve yobazlığına terk edilmiş olan kadınlarımız, Cumhuriyet sayesinde yozluğun ve yobazlığın elinden kurtulmuş, ülkemizin büyük yolculuğundaki yerini almıştır.


Bugün bu yolculuktan bize tarihin çöplüğüne attığımız bir rejimi ve sistemi dayatmak isteyenlere karşı, kadınlarımızın yükselteceği hayır itirazı, bizi geçmişin ve geleceğin gözünde, onurlu bir yere taşıyacaktır
Onların kılık kıyafetleri üstünden siyasi malzeme devşirirken, kadınlarımızı tekrar ikinci üçüncü sınıf insanlara dönüştürme ikiyüzlülüğü içinde olanları biliyor ve görüyoruz.
Töre, inanç, gelenek maskesi altında, her türlü sömürüyü, ötekileştirmeyi, yoksul ve yoksun bırakmayı dayatanların ağzından, kadınlara yönelik şiddete, aşağılamaya, tecavüze, sekiz dokuz yaşındaki kızlarımızın “çocuk gelin” rezaletleriyle kaybolup gitmelerine neden tek kelime çıkmadığını en iyi bilenler, herkesten önce kadınlarımızdır.
Kadınlarımız, bu kötü ve karanlık oyunu bozacaktır. Biz ülkemizin ve insanlığın gelecek güzel günler için, esin ve cesaretimizi onlardan alıyoruz. Kadınların kurtuluşu, ülkelerin kurtuluşu ise, bugün kadınıyla erkeğiyle omuz omuza vermenin tam sırasıdır.


Bu karanlık kabus mutlaka bitecek, Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, çağdaş ve sosyal hukuk devleti olarak tanımlanan değerlerine, mutlaka yeniden kavuşacaktır.
Bu uğurda bedel ödemiş kadınlarımızı saygıyla anıyor, onların izinden hiç bıkmadan yürüyeceğimize söz veriyoruz.
Bu duygu, düşünce ve kararlılıkla, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde” emeğiyle, onuruyla, özverisiyle yaşamımızı güzelleştiren kadınlarımızı selamlıyoruz.
Yaşasın kadınlarımız, yaşasın ülkemiz, yaşasın Türkiye Cumhuriyetimiz!
Kadınlar günü nezaman çıktı yazısı uzun isterseniz aşağıdaki yazıyı kullanalım.


Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta anılan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz  İZMİR'İN İLK DOĞAL GAZLI JANDARMA BÖLÜĞÜ KINIK OLDU

İZMİR'İN İLK DOĞAL GAZLI JANDARMA BÖLÜĞÜ KINIK OLDU

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık