Ana Sayfa GÜNDEM EKSİK VE GEÇ GELEN ADALET

EKSİK VE GEÇ GELEN ADALET

İZMİR BOSNA SANCAK DERNEK BAŞKANI ABDULLAH GÜL: EKSİK VE GEÇ GELEN ADALET

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2017 Cuma 19:50
EKSİK VE GEÇ GELEN ADALET

DOĞAN PROPOL 

Hollanda mahkemesi: Srebrenitsa katliamında Hollanda askerleri de suçlu
Hollanda mahkemesi Srebrenitsa katliamında Hollanda askerlerinin kısmen suçlu olduğuna hükmetti.

Hollanda'da Temyiz Mahkemesi, Srebrenitsa'da 1995 yılında yaklaşık 300 Boşnak erkeğin ölümünden Hollanda hükümetinin "kısmen sorumlu" olduğuna hükmetti.
Lahey Temyiz Mahkemesi, 2014'te bölge mahkemesi tarafından verilen Boşnak erkeklerin ölümünden Hollanda hükümetinin kısmen suçlu olduğu kararını onadı.

Mahkemede hakim Gepke Dulek, Hollanda askerlerinin 300 Boşnak’ı askeri kamptan çıkardığını ve bu kişilerin kamptan çıkarılmasıyla ellerinden "hayatta kalma şansının" alındığını bildirdi.

Mahkeme, kurban yakınlarının talep ettiği tazminatın yüzde 30'unun karşılanacağına karar verdi.

İZMİR BOSNA SANCAK DERNEK BAŞKANI ABDULLAH GÜL: EKSİK VE GEÇ GELEN ADALET
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül şunları söyledi; Hollanda mahkemesinin verdiği bu kara aslında hem eksik geç gelen bir adalet, çünkü Avrupa’nın göbeğinde ve bütün Avrupa’nın gözleri önünde işlenen soykırımı görmemek art niyetli bir düşünce. O katliamda kadınlar kocasız, Analar evlatsız, evlatlar babasız kaldı. Resmi kayıtlara göre yaklaşık 8.500 Boşnak vahşice katledildi bu katliamda BM ve Hollanda askerlerinin yardımıyla gerçekleşti. Onun için Hollanda mahkemesinin aldığı bu karara ‘eksik ve geç gelen adalet’ diyorum. Umuyorum artık bütün Avrupa bu soykırımı kabul edecek ve ailelere tazminat ödeyecekler dedi.

SREBRENİTSA KATLİAMI NEDİR? KAÇ YILINDA GERÇEKLEŞTİ

Temmuz 1995’de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, “Krivaya 95 Harekatı”nın bir parçası olarak Srebrenitsa’yı işgal etmiştir. Yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir katliama dönüşmüştür. Çünkü Bosna – Hersek’in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişi “Ratko Miladiç” komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu tarafından öldürülmüştür. Yapılan katliamda genç yaşlı demeden binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Yapılan katliama Sırp ordusunun yanı sıra, Bosna-Sırp ordusunun “Akrepler” olarak bilinen özel birlikleri de katılmıştır. Ne Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olamamıştır.


Srebrenitsa katliami II. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olması ve Avrupa'daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olması açısından da önem taşır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Güpegündüz cinsel ilişkiye girerken görüntülendiler!

Güpegündüz cinsel ilişkiye girerken görüntülendiler!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık