Ana Sayfa GÜNDEM Engelli ve engelli yakınlarına maaş

Engelli ve engelli yakınlarına maaş

Engelliler toplumun korunmaya muhtaç kesimleri içerisinde yer alırlar. Devlet bu kişilere bazı avantajlar tanıyor. Bunların başında onlara ve yakınlarına bağlanan maaş geliyor

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2017 Salı 18:58
Engelli ve engelli yakınlarına maaş

Engellilerin yoksulluğa düşmemesi adına ‘engelli aylığı’ uygulaması yürütülüyor. Engellilik oranı yüzde 40-69 arası olanlara 1060 lira, yüzde 70 ile üstü olan ve başkasının bakımına muhtaç olanlara ise 1600 lira maaş bağlanıyor. Eğer engelli 18 yaşın altında ise bu kez maaşı yakınları alıyor.
 

EN AZ YÜZDE 40 OLMASI GEREKİYOR


2022 sayılı Kanun’a göre; sağlanan yardımlardan yararlanabilmek için hastanelerden alınan sağlık kurulu raporu ile belirlenen engellilik oranının en düşük yüzde 40 olması gerekiyor. Engellinin bakımını yürüten kişinin aynı hanede yaşaması da aranan şartlar arasında. 18 yaşın altındaki engellilerin yakınlarına 1060 lira maaş bağlanıyor.


GELİR SINIRI ÖNEMLİ


Sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engellilere aylık bağlanmıyor. Nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olan engelliler de aylık alamıyorlar. Bunun dışında engelli aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu sınır şu anda 423.58 lira.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Muharrem İnce rapor iddiasını yalanladı: Hocam ben böyle bir rapor hazırlatmadım

Muharrem İnce rapor iddiasını yalanladı: Hocam ben böyle bir rapor hazırlatmadım

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık