Ana Sayfa İZMİR ENGELLİLERE UYGULANAN ŞİDDET BİTMEK BİLMİYOR!

ENGELLİLERE UYGULANAN ŞİDDET BİTMEK BİLMİYOR!

SOKAKTA, EVDE VEYA DERSTE ENGELLİLERE UYGULANAN ŞİDDET BİTMEK BİLMİYOR!

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma 15:18
ENGELLİLERE UYGULANAN ŞİDDET BİTMEK BİLMİYOR!

Bunu bir örneğini 27 Aralık 2017 tarihinde Burdur'un Bucak ilçesinde 10 yaşındaki engelli öğrenciye şiddet uyguladığı iddia edilen öğretmenin sosyal medyada yayınlanan görüntülerin ortaya çıkması, şefkate ve merhamete muhtaç olan biz; engellilerin ne kadar adalete ihtiyacı olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Keza bu haberlerden sonra T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sessiz kalması; engellilerin sahipsiz olduğunun bir göstergesidir.

Başlatacağımız bu imza kampanyasında, engellilerin şiddete maruz kalmaması için başta TBMM'inde bu sorunla ilgili yönetmelik, mevzuat ve kanun hazırlanıp, yürürlüğe girmesi bazında zemin oluşturmak ve toplumun engellilere uygulanan şiddete karşı duyarsız kalmaması konusunda büyük bir adım atmak olacaktır. Şimdiden teşekkür ediyoruz.

Türkiye'de bulunan 9 Milyon Engelli adına, 

Türkiye Engelliler Platformu

 

BEYAZAY DERNEĞİ’DE BASTON DERDİ

Beyaz baston görme engellinin eli, ayağı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, fiyatı 350 liraya kadar çıkan bastona yalnızca 22 lira ödüyor.'

Görme Engelliler Farkındalık Haftası’nda engellilerin talebi beyaz baston. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) beyaz bastonlara yalnızca 22 lira ödüyor. Görme engellinin vücudunun bir parçası haline gelen bastonların fiyatı ise özelliğine göre 60’la 350 lira arasında değişiyor. Doktor, medikal firma ve SGK arasında dolaşan engellinin 22 liralık ödemeyi alması 2 ayı buluyor.

 

Görme engellilerin, sorunlarına ilişkin de konuşan Salih Arıkan, kitaplara erişemediklerini söyledi. Arıkan sözlerine şöyle devam etti: “Kitaplar, e-kitap, sesli kitap ya da kabartma seçenekleriyle yayımlanmalı. Bunu görme engellilere hizmet veren kütüphaneler yapıyor ancak yetişemiyorlar. Biz bir kitabı, herkes onun hakkında konuşurken değil uzun süre sonra okuyabiliyoruz. İstediğimiz kitabın okuyabilmek için kütüphanelere talepte bulunuyoruz. Özellikle sınavlara hazırlanan arkadaşlarımız için kaynaklar çok yetersiz. Filmlerin de görme engelliler için betimlemeli yayımlanması gerekiyor. Ancak buna uyan çok az kurum var.”

SALİH ARIKAN BEYAZAY DERNEĞİ İZMİR ŞUBE BAŞKANI

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan açıklama

Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan açıklama

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık