Ana Sayfa EKONOMİ Euro'ya dolar dopingi

Euro'ya dolar dopingi

Siyasi gerilimlerle boğuşan Trump ve faiz artırma gücü zayıflayan Fed nedeniyle doların beli kırıldı, meydan euro’ya kaldı. Euro; dolar ve TL karşısında rekor seviyelere çıktı. İhracat kağıt üzerinde 2 milyar dolar artacak...

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2017 Perşembe 10:22
Euro'ya dolar dopingi

Amerika’da 8 Kasım 2016’da yapılan seçimleri Donald Trump kazanınca dolar tüm dünyada yükselişe geçmişti. Çünkü Trump’ın altyapı yatırımları ve vergi indirimi gibi ekonomiyi canlandıracak seçim vaadleri vardı. Ancak aradan geçen sürede Trump, önemli seçim vaadlerinin çoğunu hayata geçiremedi. Siyasi karışıklar da Trump’ın peşini bırakmadı. Belirsizlik ekonomiyi etkiledi.

PARAYI KISMAYA BAŞLAYACAK


Amerika Merkez Bankası Fed de bu ortamda faiz artırmayacağının sinyalini verince dolar tüm dünyada değer yitirdi. Buna karşılık Avrupa ekonomisi toparlanma, Avrupa Merkez Bankası da piyasaya her ay pompaladığı 60 milyar euro’yu kısma sinyali verdi. Trump’ın seçimi kazanmasıyla 1 euro 1.03 dolara kadar düşmüştü ama Avrupa’dan gelen bu haberle 1 euro dün 1.19 dolara çıktı.

BU YIL YÜZDE 13 DEĞERLENDİ


Bir başka ifadeyle euro/dolar paritesi 1.19’a yükseldi. Bu, son 31 ayın en yüksek seviyesi. Euro’nun son 7 ayda dolara karşı kazandığı değer yüzde 13. Bu parite etkisi yurtiçi piyasalara da yansıdı ve euro 4.2008’le rekor kırdı. Euro, Ocak başında 3.70’ti. Uzmanlar, paritenin 1.20’yi aşmasını euro/TL’nin de 4.25 seviyesine çıkmasını bekliyor.
 

İHRACATA POZİTİF ETKİ


Toplam ihracatta euro’nun payı yüzde 43. Ancak ihracat geliri dolarla açıklanıyor. Bir başka deyişle euro geliri dolara çevriliyor. 2016’da euro, dolara karşı yüzde 10 değer yitirip parite 1.13’ten 1.03’e inince ihracatta parite kaynaklı 1.5 milyar dolar kayıp olmuştu. Euro bu yıl yüzde 13 değerlendiğinden kağıt üzerinde 2 milyar dolar artış olması bekleniyor.

8.5 MİLYAR DOLAR GELDİ

Euro fırtınası piyasaları kasıp kavururken, dolar adeta çakıldı. Amerika’dan gelen haberler kadar, Türkiye’ye giren para da doları frenliyor. Yüzde 12’ye varan faizin etkisiyle yabancı yılbaşından bu yana 5.8 milyar dolarlık devlet tahvili aldı. Borsaya da 2.7 milyar dolar girdi. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Dolar Eylül’e kadar 3.56’yı aşmaz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık