Ana Sayfa İZMİR GÜLTEPE PLANLARI MECLİSTE

GÜLTEPE PLANLARI MECLİSTE

Konak Belediyesi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantılarının ilk oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2017 Salı 16:28
GÜLTEPE PLANLARI MECLİSTE

Konak Belediyesi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantılarının ilk oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş yönetiminde gerçekleşen oturumda 15 mahalleyi kapsayan ‘Gültepe Planlama Bölgesi’ için hazırlanan 1/1000 ölçekli yeni uygulama imar planları görüşüldü. Konak Belediyesi’nin yaklaşık üç yılı bulan çalışmaları sonunda hazırlanan ve bölgedeki çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracak planlar incelenmek üzere komisyonlara gönderildi.


BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTI
Gültepe’nin kaderini değiştirecek yeni uygulama imar planı revizyonu ile ilgili konuşan Başkan Pekdaş, bölgede yapılan jeolojik ve topografik çalışmalar sonucu elde edilen bilgilerin meslek odaları, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan toplantılarda tartışıldığını ve buralardan çıkan veriler ışığında bölgeye en uygun planın hazırlandığını söyledi. Pekdaş, “Gültepe’de bıçağın kemiğe dayandığı bir durum vardı. Hemşehrilerimizin en çok beklediği, en çok soru sorulan konuların başında bu sorun geliyordu. Kente uygun yeni imar planları yapılması lazımdı. Nasıl olması gerektiği konusunda yürütülen altyapı çalışmalarıyla elde edilen bulgular meslek odaları, muhtarlar ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantılarda görüşülüp tartışıldı. Hazırlanan planlar tamamlanmış değil. Elbette komisyonlarda görüşülüp, çalışılmaya devam edecek” dedi.
UYGULANABİLİRLİĞİ ÖN PLANDA TUTULDU
Dere yataklarının yoğunluğunun yanı sıra eğimin de bir hayli fazla olduğu Gültepe’nin iskan dışı alan olarak planlarda yer aldığını belirten Pekdaş, “Gültepe sorunlu bir bölge olmasına karşılık ülkemizin içinde bulunduğu siyasal karmaşa, sosyal ve ekonomik çaresizlikler nedeniyle büyük göçler almış. İskan dışı alan olan bu bölge aradan geçen yıllar sonunda nüfusu 65 bin’lere vuran bir Anadolu şehri büyüklüğünde bir yer haline gelmiştir. Pek çok sorunun olduğu bu bölgede yaptığımız toplantılarda çok büyük parsel ve bu büyük parsellerin gerektirdiği çok fazla insanın ortaklaşa hareket etmesinin uygulamanın hayata geçmesini zorlaştıracağı ortaya çıktı. Daha az insan ve az parselin bir arada değerlendirilmesinin uygulamada kolaylık sağlayacağı ifade edildi. Bu toplantılardan yola çıkılarak büyük ada bazında bir araya gelmeler olursa askeri koşullarda 700-800 metrekarelik parsellerde uygulamayı hızlandıran çözümleri öngörüldü” diye konuştu.


YAPILAŞMA ORANI DÜŞÜYOR
Gültepe semtindeki Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, 26 Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur, Boğaziçi ve Cengiz Topel mahallelerini kapsayan yeni uygulama imar planı revizyon çalışması Etüd Proje Müdürü Neslihan Yalınız Koç tarafından mecliste yapılan sunumla tanıtıldı. Teknik konularda bilgilendirmenin yapıldığı sunumda ada bazında yapılaşmanın teşvik edilmesini öngören planlarda yapılaşma alanının yüzde 60’lardan yüzde 44’lere düşürülmesi hedefleniyor. Ayrıca eğitim, sosyal ve yeşil alanların artırılması da yer alıyor. Meclis üyelerine yapılan sunumun ardından yeni plan İmar ve Kentsel Dönüşüm komisyonlarına gönderildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Bakıcı Selçuk’un turizmini anlattı

Başkan Bakıcı Selçuk’un turizmini anlattı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık