Ana Sayfa İZMİR Hastanemizde Bilinmeyen Hastalık Sepsis için Farkındalık Oluşturuldu.

Hastanemizde Bilinmeyen Hastalık Sepsis için Farkındalık Oluşturuldu.

Sepsis, vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıkan ve erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde birçok organda yetmezliğe, şoka ve yüksek oranda ölüme yol açan bir hastalıktır.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe 14:20
Hastanemizde Bilinmeyen Hastalık Sepsis için Farkındalık Oluşturuldu.

Tüm dünya ülkeleri için ciddi bir halk sağlığı sorunu olan sepsis, en fazla yoğun bakımda sağlık hizmeti verilmesi sırasında karşılaşılan bir hastalıktır. Tanı ve tedavi uygulamalarının zamanlaması, tedavinin yetersizliği gibi sebeplere bağlı olarak hastaların %15-60’ının yaşamını kaybetmesine neden olmaktadır. Dünyada her yıl 8 milyona yaklaşan sepsise bağlı ölümlerin 5 milyonunun yenidoğan veya çocuk hasta olduğu görülmektedir.

 26 Mayıs 2017 tarihinde Cenevre’de gerçekleşen Dünya Sağlık Asamblesinde alınan karar ile sepsis önemli hastalıklar listesine alınmış ve 13 Eylül Dünya Sepsis Günü olarak resmen kabul edilmiştir.

Bu bağlamda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.Sepsis hastalığı ile ilgili farkındalık yaratmak için düzenlenen etkinlikler kapsamında Ameliyathane Konferans salonunda Hastane yönetimi, Doktor,Hemşire ve sağlık çalışanların katıldığı  "Sepsis Eğitim Paketi, Farkındalık ve Tanı"sunumu gerçekleştirildi. Hastane Yöneticisi Prof.Dr Nurettin Ünal Sepsis’in ağır bir hastalık olduğunu  fakat hastaya bilinçli yaklaşım ve  hijyen kurallarına uyum ile önlenebilir bir hastalık olduğunu  belirtti. Sepsis hastalığında tanı ve tedavide yaşanacak her 1 saatlik gecikmenin Sepsis’den ölme olasılığını arttırması, bu anlamdaki farkındalık çalışmalarının önemini ortaya koymaktadır. Sepsis hastalığı ile ilgili farkındalık yaratmak amacı ile bu sunuma konuşmacı ve katılımcı olarak katılanlara teşekkürlerini bildirdi.

Pof.Dr.Mehmet Kızılkaya konuşmasında ‘Yoğun bakımlarda en fazla takip edilen hastalar sepsis hastaları, en maliyetli hastalar sepsisli hastalar, en fazla yatış gerektiren hastalar da sepsisli hastalar. Dünyada 1 saatte 1000 hastayı sepsis nedeni ile kaybediyoruz. Bir yılda tedavi ettiğimiz taburcu olan sepsisli hastalardan 10 kişiden 6 sı hayatını kaybetmektedir. Sepsis hastalığının  farkında olan  ve sepsisli hastaya  hızlıca müdahale edilmesinin gerekliliği bilen hastaneler sepsis mortalitesi  %20 iken geç kalınan yerlerde %60 a kadar çıkıyor.’dedi. Kızılkaya halkın sepsis hastalığı ile ilgili farkında olması adına medyaya da  büyük görevler düştüğü ayrıca antibiyotik kullanımı konusunda herkesin bilinçlenmesi gerektiğini belirtti.

Doç.Dr.Murat Özkalkanlı ‘Sepsis’in Tanımlanması’ hakkında bilgiler verdi. Uzm.Dr.Atilla Şencan ise  ‘Sepsis Hastalığının Tedavisi ile ilgili bilgileri katılımcılar ile paylaştıktan sonra katılımcılar ve konuşmacılar karşılıklı soru cevap ile sepsis hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz NOVA  STRATEJİ İŞİNİZİ ZİRVEYE TAŞIYOR

NOVA STRATEJİ İŞİNİZİ ZİRVEYE TAŞIYOR

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık