Ana Sayfa GÜNDEM İmam Hatip açılması için o şart kaldırıldı

İmam Hatip açılması için o şart kaldırıldı

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre Anadolu Lisesi açmak için en az iki şube mevcudunda öğrenci şartı getirilirken, Anadolu imam hatip liselerinde bu şart yok

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 15:49
İmam Hatip açılması için o şart kaldırıldı

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve mesleki eğitim merkezinin açılması; ihtiyaca binaen valilik teklifine bağlı olarak Bakanlıkça sağlanacak.

24 Haziran’daki yönetmelikte Anadolu Lisesi açılabilmesi için okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 10 bin veya ilçeye bağlı çevre köyleri ile birlikte en az 20 bin olması gerekiyordu. Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için de; öğretim binasında en az sekiz derslik, öğretim binası içinde veya bahçesinde uygulama mescidi ya da mescit yerinin olması, geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, mûsikî/müzik dersliği bulunması, okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin veya yerleşim birimine bağlı mahalle ve köyleri ile birlikte en az 10 bin olması gerekiyordu.

Yeni yayınlanan yönetmelik, ilçe merkezi nüfusu zorunluluğunu kaldırırken, Anadolu lisesi açılabilmesi için 9’uncu sınıfa kayıt olacak en az iki şube mevcudunda öğrenci, binada en az sekiz, en fazla 40 derslik bulunmasını zorunlu kılıyor. Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için de; öğretim binasında en az sekiz derslik, öğretim binası içinde veya bahçesinde uygulama mescidi ya da mescit yerinin olması, geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, mûsikî/müzik dersliği bulunmasını gerekli kılıyor. Böylece Anadolu lisesi açmak için iki sınıf mevcudiyetinde öğrenci istenirken, Anadolu imam hatip lisesi açmak için öğrenci mevcudiyeti şartı istenmiyor.

SADECE İMAM HATİP AÇILABİLECEK

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Hasan Kütük, konuyla ilgili “Genel olarak okulların açılması hususu il milli eğitim müdürlüklerinin ya da valilikleri teklifi bakanlığın onayı şeklinde düzenlenmiş. Yönetmeliğin değiştirilen 7’nci maddesi ilk bakışta olumlu gibi görünse de, Anadolu lisesi açılabilmesi için; 9’uncu sınıfa kayıt olacak en az iki şube mevcudunda öğrenci şartı getirilirken, Anadolu İmam Hatip Liselerinde iki sınıf mevcudunda öğrenci şartı getirilmediği için yine nüfusu az olan ilçe merkezlerinde sadece Anadolu İmam Hatip Lisesi açılabilecektir” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ardahan'da AK Parti ve CHP 1'er Milletvekili Çıkardı

Ardahan'da AK Parti ve CHP 1'er Milletvekili Çıkardı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık