Ana Sayfa İZMİR İmar Değişikliğine Muhtar da Vatandaş da Karşı

İmar Değişikliğine Muhtar da Vatandaş da Karşı

Narlıdere Çatalkaya Mahallesinde bulunan 5 buçuk dönümlük arazinin imar planının eğitim alanından çıkarılıp özel eğitim alanı olarak değiştirilmesine Ak Parti Narlıdere ilçe başkanı Aslan Bilgi, Çatalkaya Mahalle Muhtarı ve mahalleli vatandaşlar tepki

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2017 Salı 12:21
İmar Değişikliğine Muhtar da Vatandaş da Karşı

Narlıdere Çatalkaya Mahallesinde bulunan 5 buçuk dönümlük arazinin imar planının eğitim alanından çıkarılıp özel eğitim alanı olarak değiştirilmesine Ak Parti Narlıdere ilçe başkanı Aslan Bilgi, Çatalkaya Mahalle Muhtarı ve mahalleli vatandaşlar tepki gösterdi. Arsanın bulunduğu alanda basın açıklaması yapan Aslan Bilgi, Milli Eğitim İzmir İl Müdürlüğü’nün imar değişikliğine itiraz edeceğini, gerekirse yargıya taşıyacağını söyledi. Bilgi, belediye başkanı Abdul Batur’un açıklamalarına da yanıt verdi.
Narlıdere’de İmar Değişikliğine Tepki
Çatalkaya mahallesi 6265 ada 1 parselde konumlanan 5.537 metrekarelik ‘eğitim alanı’ imarlı arazinin 1/1000’lik planları Narlıdere Belediyesi kasım ayı meclis toplantısında ‘özel eğitim alanı olarak’ değiştirildi. Büyükşehir Belediyesi de temmuz ayı meclis toplantısında 1/5000’lik planlarında ‘eğitim alanı’ ibaresini ‘özel eğitim alanı’ olarak değiştirmişti.


KİME GÜVENİP ARSAYI SATIN ALDI
Birçok hissedarı bulunan arsanın özel bir eğitim kurumu tarafından satın alındıktan sonra imar durumunun değiştirildiğine dikkat çeken ilçe başkanı Aslan Bilgi, “ Bu arsa henüz eğitim alanıyken özel okul sahibi bir yatırımcı geliyor arsayı satın alıyor. Bu arsayı neye güvenerek satın alıyor. Birileri bu yatırımcıya bir söz mü verdi. Önce çıkıp onu açıklasınlar” ifadelerini kullandı


BELEDİYE BAŞKANI BİR KEZ GELİP KAPIMIZI ÇALMADI
Belediye başkanının imar planları için Milli Eğitim Bakanlığı’nın imar planları için verdiği olumlu görüşü sanki bakanlık bu alana özel okul yapılmasını istiyormuş gibi lanse ettiğini belirten Bilgi, “Belediye başkanı madem burada devlet okulu ihtiyacı olduğunu biliyor neden gidip bu alanın imarını özel okula çevirdi. Ben 3 yıldır ilçe başkanlığı yapıyorum belediye başkanı bir kez gelip buraya okul yapalım demedi. Sonra çıktı büyükşehirle beraber sessiz sedasız kimsenin haberi olmadan imar planını değiştirdiler. Sonra da suçu bize atıyorlar. Bu kentin ihtiyaçlarını bakan değil, kentin yerel idarecileri bilir. Bakan sadece fiziki şartların uygunluğu ve yasal ihtiyaçları yerine getirip getirmediğine bakar. Gerekirse gider bizzat bakanla görüşür ve burada özel okula değil devlet okuluna ihtiyaç duyulduğunu izah ederim. Tüm Narlıdere halkının yararlanabileceği bir devlet okulu alanıyken, bir kurumun kazanç sağlayacağı, sadece ekonomik olanakları iyi olan bir kesimin eğitim görebileceği bir alan haline dönüştürülmesini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.


İPTAL ETSİNLER, OKUL YAPILMAZSA HESABINI BANA SORSUNLAR
İmar Değişikliğinin iptal edilmesini isteyen Bilgi okul yapılması için girişimlere başlamaya hazır olduklarını ifade etti. Bilgi şu şekilde devam etti, “Biz eleştirilerimizde samimiyiz. Gelsin imar değişikliğini geri alsınlar bizde okul yapmak için girişimlere başlayalım. Eğer buraya okul yapılmazsa o zaman gelsinler bizden bilsinler. Okul yapılmazsa bunun hesabını ben veririm” dedi.


İL MİLLİ EĞİTİM YARGIYA TAŞIYACAK
İmar planlarına askı sürecinde itiraz edileceğini belirten Bilgi, “Konuyu il ve ilçe milli eğitim müdürlerimizle görüştüm. Bu alanın imar durumunun değiştirilmemesi gerektiği ve burada devlet okulu ihtiyacı olduğu konusunda onlarla da hemfikiriz. Milli Eğitim İzmir il müdürlüğümüz askı sürecinde itiraz edecek. Eğer itirazları kabul edilmezse konuyu yargıya taşıyacak” dedi.
Milli Eğitim İzmir il müdürümüz imar planına askı sürecinde itiraz edeceğini söyledi. Eğer itirazları kabul edilmezse konuyu yargıya taşıyacağını da ifade etti.


MUHTAR DA KARŞI VATANDAŞ DA!
Çatalkaya Mahalle muhtarı ve mahalledeki vatandaşlar da imar değişikliğine tepki gösterdi. Mahalle Muhtarı Hıdır Tekemen, “Bizim mahallemizde 7 bin kişi yaşıyor ve bir tek okulumuz yok. Çocuklarımızı servislerle okula gönderiyoruz. Mahalleli bu arazinin özel eğitim alanı olarak değiştirilmesini istemiyoruz. Bu arazinin devlet okulu olarak kalmasını ve en kısa zamanda devlet okulu yapılmasını istiyoruz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz KARŞIYAKA’LI KANARYA SEVERLER’E KANARYA EĞİTİMİ

KARŞIYAKA’LI KANARYA SEVERLER’E KANARYA EĞİTİMİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık