Ana Sayfa GÜNDEM InSight, Mars yüzeyinden en net fotoğrafı gönderdi

InSight, Mars yüzeyinden en net fotoğrafı gönderdi

NASA’nın Mars’a gönderdiği keşif aracı InSight, ‘kızıl gezegen’in yüzeyinde sondaj çalışmaları yaparak sismik veriler elde etmeye çalışacak. Keşif aracı InSight, yüzeyden ilk net fotoğrafını gönderdi.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2018 Çarşamba 10:40
InSight, Mars yüzeyinden en net fotoğrafı gönderdi

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (NASA) Suriocity’den 6 yıl sonra Mars’a gönderdiği uzay aracı InSight, önceki gün gezegenin yüzeyine başarıyla indi. Tüm dünyanın yakından takip ettiği InSight’ın misyonu, Mars’ın yüzeyinde sondaj yaparak gezegenin jeolojisini incelemek. Mars’taki sismik aktivite, yeraltı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim insanlarının ilk kez fikir sahibi olmasını sağlayacak.

7afbfc06-d37a-4aed-97e2-d7fd5947c3a5-insight_pia22228-001.jpg

KATMANLARI İNCELEYECEK

Mars’ın katmanlarının incelenmesi diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak. NASA’dan yapılan açıklamada “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki veriler sadece Dünya’ya ait. Buradan elde edilecek bulgular ile karşılaştırma yapmamızı sağlayacak” dendi. InSight’ın elde edeceği bilgiler ışığında Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri değerlendirmek için de yeni bir bakış açısının yakalanabileceği düşünülüyor.

5bfdb4df67b0a80e80d14ac3.jpg

YÜZEYDEN İLK NET FOTOĞRAF

Keşif aracı InSight, inişten sonra gönderdiği net olmayan fotoğrafın ardından dün sabah saatlerinde yüzeyden ilk fotoğrafını gönderdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık