Ana Sayfa GÜNDEM 'İş'te yeni destek

'İş'te yeni destek

Yeni personel alan işverenlere 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere 2020 yılına kadar vergi teşviki uygulanacak. 18 aya kadar sürecek teşviklerle patron, her ay işçi başına 106.55 liralık vergiden muaf tutulacak. İşte detayları...

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2018 Cumartesi 15:15
'İş'te yeni destek
DAHA ÖNCEKİ AVANTAJLAR

şsizliği azaltmak için yılbaşında yeni teşvikler devreye alınmış ve ‘artı 2’ istihdam seferberliği’ başlatılmıştı. Ek olarak 100 liralık asgari ücret desteğinin devamına karar verilmişti. 773 liralık ilave işçi başına destek 831 liraya çıkarılmıştı. ‘Bir senden, bir benden’ uygulamasıyla esnafın 18-25 yaş arasında yeni aldığı işçinin 6 aylık parasını (14 bin 914 lira) devlet ödemeye başlamıştı.

İŞKUR'A KAYITLIYSA

Tüm bu desteklere ilaveten işverenlerin elini rahatlatacak yeni bir teşvik daha devreye alındı. Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili tebliği dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; 2017 yılında çalıştırılan ortalama personel sayısına ilave olarak alınacak her işçi başına Gelir Vergisi stopaj teşviki (106.55 TL) uygulanacak. Alınacak kişinin İşkur’a kayıtlı işsiz olması şart.

18-25 YAŞ İÇİN

18 ay Personelin işsiz olmakla birlikte son üç ay içinde toplam 10 günden fazla sigortasının olmaması da gerekiyor. 2020 yılına kadar sürecek teşvik normalde 12 ay. Bu süre, işe giriş tarihi itibarıyla teşvik kapsamına giren 18 yaşından büyük kadın, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek çalışanlarla, engelli sigortalılar için 18 ay olacak.

İMALAT SEKTÖRÜNDE ARANAN ŞARTLAR

İmalat sektöründe faaliyette bulunan işverenlerin de Gelir Vergisi stopaj teşvikinden yararlanması için, ustalık belgesi sahibi işverenin, 2017 yılında SGK’ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısı ortalamasının 1 ile 3 olması şartı aranacak. Teşvik kapsamında ilave olarak işe alınacak sigortalının işe giriş tarihi itibarıyla 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük olması da gerekecek.

NASIL UYGULANACAK?

Asgari ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan Gelir Vergisi’nin, AGİ (asgari geçim indirimi) düşüldükten sonra kalan kısmından teşvik uygulanacak. Bu teşvikten faydalanacak işverenler bir bildirim düzenleyerek yararlandıkları teşvike ilişkin ayrıntıları aylık muhtasar beyanname ile kayıtlı bulundukları vergi dairesine bildirmek zorundalar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık