Ana Sayfa İZMİR KARDEŞLİK VE PAYLAŞIMIN SEMBOLÜ AŞURE

KARDEŞLİK VE PAYLAŞIMIN SEMBOLÜ AŞURE

Adalet ve Kalkınma Partisi Karşıyaka kadın kolları ilçe başkanı Hatice Kargil ve ekibinin hazırladığı kazanlar dolusu aşureler hem çevre esnafına, hem de yoldan geçen vatandaşlara sevgi ile dağıtıldı.

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2017 Cuma 22:31
KARDEŞLİK VE PAYLAŞIMIN  SEMBOLÜ AŞURE

  Adalet ve Kalkınma Partisi Karşıyaka kadın kolları ilçe başkanı Hatice Kargil ve ekibinin hazırladığı kazanlar dolusu aşureler hem çevre esnafına, hem de yoldan geçen vatandaşlara sevgi ile dağıtıldı.

   Vatandaşların aşure etkinliğine katılımının yoğun  olması Kargil ve ekibini mutlu etti, geleneksel hale getirilen etkinlik her yıl muharrem ayında tekrarlanıyor, ilçe kadın kolları üyeleri ana kademeden aldıkları destek ile ve kendi imkanlarını da kullanarak  hazırladıkları aşureleri ilçe önüne kurulan stanttan vatandaşlara dağıtarak, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını pekiştirdiler.

   Muharrem ayının gelmesiyle birlikte büyük bir yoğunluğa sahip olan ilçe teşkilatları, kendi  takvimlerine göre hazırlıklar yaparak bu önemli zamanın  simgesi haline gelen, a,malzemeleri toplayıp sevgi ve muhabbet ile kaynatarak etkinliğe daha da büyük bir anlam katıyorlar.

  Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız kadın kolları ilçe başkanı Kargil şunları söyledi ‘Muharrem ayı Müslümanlar için dînî, tarihi ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimidir. 

İslam tarihi açısından bir milat ve insanlık açısından büyük manalar ihtiva eden Hicret’in gerçekleştiği yıl esas alınarak, 1 Muharrem hicri yılbaşı kabul edilmiştir. İslam tarihinden günümüze kesitler ve mesajlar taşıyan Aşure, 10 Muharrem de idrak edilmektedir. Hicret, Aşure ve Kerbelâ, dünyanın hangi bölgesinde yaşarsa yaşasın, hangi dînî-kültürel alt kimliğe ya da mezhebî ve meşrebî yapıya mensup olursa olsun, bütün Müslümanlar için önemli ortak noktalar ve duygular ifade etmektedir” dedi.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz BAYRAKLI’DA BURUK BAYRAMLAŞMA

BAYRAKLI’DA BURUK BAYRAMLAŞMA

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık