Ana Sayfa GÜNDEM Kayın Mantarı Üretim Alanlarını İnceledi

Kayın Mantarı Üretim Alanlarını İnceledi

Artvin’de orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşüncesiyle Artvin Kars Ardahan Kalkınma (AKAK) projesi kapsamında başlatılan kayın mantarı projesi meyvelerini veriyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2017 Salı 18:11
Kayın Mantarı Üretim Alanlarını İnceledi

Artvin'de orman köylüsü için alternatif geçim kaynağı olabileceği düşüncesiyle  Artvin  Kars  Ardahan Kalkınma (AKAK) projesi kapsamında başlatılan kayın mantarı projesi meyvelerini veriyor.

Odun dışı orman ürünlerin değerlendirilmesi çalışmaları kapsamında kayın mantarı deneme üretimini başarıyla tamamlayan ve merkez ilçeye bağlı Fıstıklı köyünde yaşayan Selim Erkal kendi imkanlarıyla kurduğu serasında ürünlerini almaya devam ediyor.  Artvin Valisi  Ömer Doğanay, beraberindeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ile birlikte Fıstıklı köyüne giderek burada serada kütük üzerinde kayın mantarı üretimi yapan Selim Erkal adlı üreticiyi ziyaret etti.

Bir süre serada incelemelerde bulunan Vali Doğanay, üretici Erkal ile Okur'dan detaylı bilgi aldı.  Artvin Valisi  Ömer Doğanay ise kayın mantarı projesinin orman köylüsü için altın niteliğinde gelir getirecek bir proje olduğunu söyledi. Köylülerin az maliyetle önemli bir gelir elde edilebileceğini belirten Doğanay,"Üreticilerimize üretecekleri mantarların pazarlanmasında kooperatif kurmalarını öneriyoruz, biz de pazarlamada yardımcı olacağız. Devlet olarak bu projeyi çok önemsiyoruz ve destekliyoruz. Bu proje ile köylümüzün yüzünü güldüreceğimize inancım tamdır" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ise, kayın mantarının, dünyada oldukça yaygın üretildiğini ve az maliyetle çok gelir getiren karlı bir iş, çok kıymetli, besleyici ve oldukça lezzetli bir ürün olduğunu söyledi.  Artvin'in coğrafi yapısının tarım ve hayvancılık yapmaya çok uygun olmadığına işaret eden Okur, " İlin coğrafyası engebeli, arazi çok sert. Ancak kentte doğal endemik zenginlik çok fazla. Kayın ağacı bu bölgede doğal olarak yetişen bir tür. Müdürlük olarak orman köylüsüne az maliyetle çok para kazandırmak için kayın mantarı projesini uygulamaya koyduk. Köylülerimize seralarda kütük üzerinde kayın mantarı yetiştiriciliği konusunda eğitim ve desteklerimiz devam ediyor. Projelerimizin birçoğu hibe destekleridir. Kayın mantarı üretimi özellikle kırsalda yaşayan köylülerimize az maliyetle önemli gelirler sağlayacak projedir" diye konuştu.

Bir kütüğün yaklaşık 30 lira dolayında maliyeti olduğunu ifade eden Okur, "Bir kütük yaklaşık 5 yıl ürün verebilir. Her bir kütükten en az 15 günde bir ürün alınabilir. Yani bir kütükten yaklaşık 4 kilo mantar elde edilebilirsiniz. Bu mantarın kilosunu ortalama 15 ile 20 liradan satan köylümüz, bir kütükten bir yılda yaklaşık bin 500 lira kazanabilir. Gideri 30 lira olan bir kütükten yılda iki bin lira gelir elde edilebilir. Kayın mantarı, haftada bir kez sulama yapılan, son derece zahmetsiz bir gelir kaynağıdır" şeklinde konuştu.

Üreticiler memnun

Artvin merkeze bağlı Fıstıklı köyünde kayın mantarı üreticiliği yapan ve aynı zamanda köyün muhtarı olan Selim Erkal, kendi imkanlarıyla yaklaşık 30 metrekarelik serasında 70 kütükle kayın mantarı projesine yaklaşık 2 yıl önce başladığını, üretim çalışmalarında başarılı sonuçlar aldığını söyledi.

Evinin önündeki arazi üzerine sera kurarak 70 kayın kütüğünde mantar üretimine başladığını belirten Erkal, "Bir kütüğe yaklaşık 30 lira harcadım. Kayın mantarını üretmek çok zor bir iş değil. Sadece kütükleri, haftada bir suluyoruz. 15 gün sonra bu kütüklerin her biri yaklaşık 4 kilo kadar mantar veriyor. Mantarlar büyüyerek yemeye hazır hale geldi. Bir hasatta yaklaşık 40 kilo üretim yapabiliyorum" diye konuştu.

Yaklaşık 35 yıl marangozluk yaptığını ve emekli olduktan sonra kayın mantarı üretimine başladığını kaydeden Erkal," Kayın mantarı üretimi çok az maliyetle yapılabiliyor aynı zamanda zahmetsiz bir iş. Keşke kayın mantarı üretim işine yıllar önce başlasaymışım. Çok karlı bir iş. Kendi imkanlarımla kurduğum seranın maliyetini 6 ayda çıkardım. Yaklaşık bir buçuk yıldır kara geçtim ve aile ekonomime önemli katkı sağladım. Bu işi herkese tavsiye ederim. Ürettiğim kayın mantarına talep çok bazen talepleri karşılayamıyorum. Köyümde satıyorum. Pazara ihtiyaç duymuyorum" ifadelerini kullandı.

Vali Doğanay'ın serasını ziyaret etmesinden dolayı memnun olduğunu belirten Erkal, "Devletimiz hem teknik anlamda hem de maddi anlamda üreticileri destekliyor. Mevzuata uayan herkese hibe desteği veriliyor. Ancak benim arazim yola yakın olmadığı için ben hibe desteklerinden faydalanamadım ancak kendi imkanlarımla kurduğum sera para kazanıyor. Allah'ıma şükürler olsun iyi bu işe başlamışım" diye konuştu.

Öte yandan Sera incelemesine  Artvin Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Azizağaoğlu, Ballıüzüm Köyü Muhtarı Ali Fuat Beyaz ile Dokuzoğul Köyü Muhtarı Ünsal Saraç da eşlik etti. -

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bahçeli'den Binali Yıldırım açıklaması

Bahçeli'den Binali Yıldırım açıklaması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık