Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir
30 Ekim 2018 - 15:10

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Tunceli'nin Nazimiye ilçesinde yani benim ilçemde iki askerimiz donarak şehit oldu. Şehidin babasıyla konuştuğumda şu bilgiyi aldım. Hiç kimse aramamış, mezarlıklar müdürü arıyor “oğlunuz donarak öldü, mezarını hazırladık” diye. İçimde derin bir acı hissettim. Nasıl oluyor da iki askerimiz donarak şehit oldu. Bunun hesabını birilerinin vermesi lazım. “Sen şehadetten ne anlarsın” diyor Sayın Erdoğan. Ben çok şey anlarım. Senin gitmediğin yerlere gittim. Eksi 30 derecede nöbet bekleyen askerlerle beraber oldum.

 

Şehitler arasında ayrım yapmam. Ama sen şehitler arasında ayrım yaptın. 15 Temmuz şehitleri için para toplandı. Ne oldu bu para. Niye şehit yakınlarına verilmiyor. Bak ben şehitlerin hakkını ve hukukunu savunuyorum.

Bir uyku tulumu da veremediniz mi bu askere. 21. yüzyıldayız. Elin oğlu eksi 40 derecede denize giriyor. Ekim ayındayız. Şehitlerin hakkını ararken ben suçlanıyorum. Sen bana hak vereceğine zeytinyağı gibi üste çıkıyorsun.

CHP olarak biz tek adam rejimine karşı çıkarız. Hakimiyet bile kayıtsız şartsız milletindir denir. Atatürk, özgürlük ve bağımsızlık bu milletin karakterinde vardır diyor. Bu millet hiçbir zaman birilerinin boyunduruğunu kabul etmemiştir diyor.

"CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR"

Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Milyonlarca çocuğumuz yetim kalmıştır. O çocuklara cumhuriyet sahip çıkmıştır.  Sıradan bir söz değildir. Sıradan bir cümle değildir. İçinde acı, kan, gözyaşı, gelecek vardır. Cumhuriyet bizim için vazgeçilmezdir. Irak'taki, İran'daki değil demokratik, laik sosyal hukuk devletini savunuyoruz biz.  Cumhuriyet bir kadın devrimidir. Kadın-erkek eşitliğidir. Pek çok ülkeden daha önce kadına seçme ve seçilme hakkını cumhuriyet vermiştir. Yokluklar içinde cumhuriyet kuruldu. Kimseye gidip el açılmadı. Ama bunların yaptığı bir şey vardı, asla ve asla elleri harama uzanmadı. Her kuruşun hesabını verdiler.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

Katiller ellerini kollarını sallayarak gittiler. Erdoğan, ‘Salıyı bekleyin açıklayacağım’ dedi, bildiğiniz hikaye anlattı. Soruyor… Bu 15 kişi cinayet günü neden İstanbul’da toplandı? Kimden emir aldılar. Başkonsolosluk binası neden günler sonra incelemeye açıldı. Cesedi niçin halen ortada yok? Bravo. En azından bunu sorabiliyor. Bunları söyleyen ülkedeki tek adam. Bütün bu cinayetten haberi olan bir kişi.  

Bu katillerin elini kolunu sallayarak yurt dışına gitmesine neden izin verdin? Üstelik bunların hiç birinin dokunulmazlıkları yok. Beni suçluyor. Şimdi diyor ki onları bize gönderin biz burada yargılayacağız. Onlarda diyor ki göndermiyoruz. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin onuru haysiyeti incinmiştir. Katilleri serbest bırakılması affedilecek bir şey değildir. Türk milletinin onuruyla oturan kişinin o makamdan derhal ayrılması 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Sosyal güvenlik bir haktır. Emeklilikte yaşa takılanlar bizim de hakkımız var diyorlar. Hakkımız elimizden alındı, hakkımızı teslim edin diyor. Erdoğan maliyet 750 milyar lira diyor. Tamamen uydurma. 'Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz dönemde fırsatçılar ve bunlar türedi' diyor. Sen 46 yaşında emekli oluyorsun o da diyor ben de 46 yaşında emekli olayım diye. Kendi vatandaşına 'türedi' diyen tek kişi var o da Erdoğan'dır. Suriyelilere 35 milyar lira harcarsın hak arayana da türedi dersin. Senin yazlık, kışlık, uçan sarayın var. Garibanın nesi var? SGK bunu kaldıramazmış. Sosyal Güvenlik Kurumu'nu batıranlar bunlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum