Ana Sayfa İZMİR Konak Meclisinde ‘HDP’ Gerginliği

Konak Meclisinde ‘HDP’ Gerginliği

Konak belediye Meclis toplantısı konuşan Ak Parti meclis üyesi Ömür Şanlı’nın HDP seçmenleri ile ilgili sözleri tartışma yarattı. Ömür Şanlı, Almanya meclisi tarafından kabul edilen soykırım yasasını eleştirirken mecliste Soykırım yasasına karşı ortak bildiriye imza atmayan HDP’yi hedef aldı. Şanlı HDP’ye oy veren 6,5 milyon seçmeni ile ilgili sözleri ise CHP grubun tepkisine neden oldu. Belediye başkanı Sema Pekdaş ‘Ramazan’ın ilk günü bu kadar lanet okumak değil’ derken en sert tepki CHP’li meclis üyesi Mehmet Şerif Demir’den geldi. Demir, “ancak HDP’ye oy verenleri kınamak ne senin ne de başka birinin haddine değildir” dedi.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2016 Pazartesi 19:53
Konak Meclisinde ‘HDP’ Gerginliği

ZÜBEYİT GARİP/ HABER MERKEZİ  Konak Belediyesi haziran ayı olağan meclis toplantısı belediye başkanı Sema Pekdaş başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısına HDP ile ilgili tartışma damga vurdu.

Ömür Şanlı tartışmaya neden olan meclis başındaki konuşmasında şunları dile getirdi, “Sözde Ermeni soykırımı yasasını kabul eden Alman meclisini kınıyorum. Almanya’nın kararını ortak bildiri ile kınayan Ak Parti, CHP ve MHP’ye sonsuz teşekkür ediyorum. Aynı zamanda HDP’yi de kınıyorum. Siz hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olacaksınız, hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oylarıyla seçileceksiniz ama böyle bir kararı lanetleyemeyeceksiniz. Dünyada soykırım yapmayan tek millet Türklerdir. Avrupa tarihine bakın soykırımlarla dolu. Böyle bir günde hala HDP’ye oy veren kardeşlerimin bir kez daha düşünmesi lazım. Kürt kardeşlerim hala HDP’nin Kürt halkının savunduğuna inanıyorlarsa, hala onlara oy veriyorsa, hala şükür pilavı dağıtılıyorsa bu insanlara yazık yazık kardeşim."

RAMAZAN’IN İLK GÜNÜ BU KADAR LANET OKUMAK DOĞRU DEĞİL

Belediye başkanı Sema Pekdaş Şanlı’nın sözlerinin ardından şunları söyledi, “Ramazanın ilk günüde bu kadar yazıklar olsun bu kadar kınama mesajlarını doğru olmadığını düşünüyorum. Onların düşüncesi doğru değil diyebiliriz ama lanet olsun demek, kınamak falan doğru değil. 6,5 milyon insana lanet okumak doğru değil.

SENİN HADDİN DEĞİL

Şanlı’nın sözlerine en sert tepki Kürt kökenli meclis üyesi Mehmet Şerif Demir’den geldi. Demir “Tabi ki Ömür beyin ilk sözlerine katılmamak mümkün değil. Ama bir ulusun nereye oy vereceğini söylemek senin haddine değil. Seni özüne davet ediyorum. O mecliste 130 bin oy almış HDP’li vekillerden biri de benim amcamın kızıdır. Şu anda benim iki akrabam HDP’li belediye başkanıdır. Bizde Almanya’nın kararını kınıyoruz ancak HDP’ye oy verenleri kınamak ne senin ne de başka birinin haddine değildir. ” diyerek Şanlı’yı sert bir dille eleştirdi.

GERİ ADIM ATTI: TÜRKÇE’Yİ SONRADAN ÖĞRENDİM

Şanlı gelen tepkilerin ardından, “Herkes istediği partiye oy verebilir. Oy verenleri kınamak elbette benim haddime değil. Yanlış bir ifade kullandıysam özür diliyorum. Elbette herkes istediği kişiye oy verebilir. Ancak şunu diyorum keşke onlar da soykırım kararını kınayabilseler. Belki söylemimde hata olmuş olabilir. Ben Türkçeyi sonradan öğrendiğim için bazı şeyleri unutuyorum. Kusura bakmasınlar” diyerek özür diledi.

FAŞİZMİ KINAYABİLİRİZ

Tartışmaya son noktayı koyan CHP grup başkanvekili Ahmet Karadağ ise şunları ifade etti, “Partinin genel başkanları görüşlerini belirttiler. Bence soykırımı tartışmak bu meclisin işi değil. Ama Faşizmi kınayabiliriz. Faşizmin rengi, ırkı, milliyeti olmaz. Sayın Şanlı düzeltti zaten söyleyecek bir şey kalmadı. HDP’ye oy verenlere elbette hiç kimse bir şey söyleyemez.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz DİKKAT SU KESİNTİSİ

DİKKAT SU KESİNTİSİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık