Ana Sayfa GÜNDEM Kurban telaşı

Kurban telaşı

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurbanlık fiyatları da belli olmaya başladı. Bu yıl en düşük küçükbaş fiyatının 1000 lira, en düşük büyükbaş fiyatının ise 7000 lira olması bekleniyor...

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2018 Cuma 10:36
Kurban telaşı

Kurban Bayramı 21 Ağustos’ta yaşanacak. Bayrama 1.5 ay olmasına rağmen, telaşı ise şimdiden başladı. Hem küçükbaş hem de büyükbaş kurban fiyatları belli oldu. Geçen yıl pazarda küçükbaş (koyun, koç, keçi) 600-1200 lira, büyükbaş da (dana, boğa) 6000-22000 lira fiyatlarla satılırken, bu yıl ise en düşük küçükbaş fiyatının 1000 lira, en düşük büyükbaş fiyatının ise 7000 lira olması bekleniyor.

YÜZDE 10 ZAMLI

Burada en büyük sıkıntı, yükselen döviz kuru nedeniyle hayvancılığın önemli girdilerinden olan yem ve yakıt maliyetinin artması. Kurbanlık fiyatlarının da enflasyon doğrultusunda yüzde 10’un üzerinde zamlanacağı öngörülüyor. Fiyatların özellikle bayrama 10 gün kala değişkenlik göstermesi ve Ağustos ayındaki kurun belirleyici olması bekleniyor.

KİLOSU 20 LİRA

Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 800 bin büyükbaş, 2.2 milyon da küçükbaş hayvan kesilmişti. Yapılan satışlardan ise toplamda 10 milyar liranın üzerinde gelir elde edilmişti. Bu yıl da 900 bin büyükbaş, 3 milyona yakın küçükbaş kesilmesi öngörülüyor. 2017’de büyükbaş kurbanlığın canlı kilogram fiyatı 18 lira iken bu yıl ise 20 liradan başlaması bekleniyor.

HAYVAN SIKINTISI YOK

Kurbanlık hayvan sıkıntısının yaşanmayacağını belirten Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, Et ve Süt Kurumu’nun da (ESK) kurbanlık ithalatı hazırlığı yaptığını söyledi. Yücesan, “ESK, Mehmetçik Vakfı ve Diyanet Vakfı gibi kurumların toplu kurban ihtiyaçları için ithalat yapacak. Güney Amerika’dan 100 bin büyükbaş ithal ederek, piyasayı dengeleyecek” dedi.

BÜYÜKBAŞ DOĞU'DAN

Kurbana yönelik büyükbaş besiciliğin yoğun olarak yapıldığı Kars’ın Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, “Kars’tan bayrama kadar pazarlara 200 bin boğa sevkiyatı yapılır. Iğdır ve Ağrı’dan küçükbaş gönderilir. Konya, Sivas, Tokat ve Kayseri’den hem büyükbaş hem küçükbaş sevkiyatı olur. İç Anadolu kurbanlık için koyun, Akdeniz ve Ege keçi, Trakya hem küçük hem büyükbaş ve Doğu illeri de büyükbaş tercih ediyor” dedi.

DİŞİ HAYVANI KESMEYİN

Hayvan varlığının devamı için yasak olan dişi hayvan (düve, inek) kesiminden kaçınılması gerekiyor. Kurbanlıkları, bayrama 15 gün kala 117 ruhsatlı hayvan pazarı ve 18 hayvan borsası olmak üzere, toplam 135 ruhsatlı hayvan satış noktasından satın almak mümkün. Bu yıl kesilecek büyükbaş hayvan sayısı 102 ülkenin sığır, küçükbaş hayvan sayısı ise 136 ülkenin koyun varlığından daha fazla olacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

AYDA MAÇ: “ŞANLI TARİHİMİZ STADIMIZLA YAŞAYACAK”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık