Ana Sayfa MAGAZİN Lezzet Yolculuğu’nun Durağı Dikili

Lezzet Yolculuğu’nun Durağı Dikili

Anadolu’nun damakları bayram ettiren geleneksel lezzetleri ile kültürel ve doğal güzelliklerini köy köy gezip izleyicileri ile buluşturmaya devam eden doğru Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu programının bu haftaki durağı Dikili ilçesi oldu.

Giriş Tarihi: 3 Haziran 2016 Cuma 13:50
Lezzet Yolculuğu’nun Durağı Dikili

Konuk olduğu kentlerin doyum olmaz yöresel lezzetleri ile binlerce yıllık yaşanmışlıklarının sonucu olan gelenek ve göreneklerini türküler, şarkılar eşliğinde izleyicisine sunan Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu programı, bu seferde Dikili'nin Kocaoba Köyü'nde gerçekleştirdiği çekimlerinde adeta görsel bir şöleni andıran lezzet rüzgarı estirdi.

 

Halkoyunları Gösterisi İle Hoş geldin...

 

Her hafta Türkiye’nin değişik illerinden kameraya yansıyan güzellikleri kendine özgü üslubuyla Show TV’nin sevilen programı Lezzet Yolculuğu’nda izleyicisine sunan ünlü sanatçı ve sunucu Turgay Başyayla, bu kez de Dikili Belediyesi’nin katkılarıyla Dikili ilçesinin Kocaoba köyünde gerçekleştirdiği çekimlerde yörenin yüzlerce yıllık geleneksel lezzetleri ile tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıttı. Kocaoba köy meydanına traktör römorkunda çalınan klarnet ve bağlama eşliğinde türküler söyleyerek gelen Turgay Başyayla'ya, Dikilililer büyük ilgi gösterdi. Bengi Halk Oyunları Topluluğu’nun yöreye özgü oyunları sahnelenmesi esnasında, Dikili Belediyesi Başkan Vekili Hüsniye Yıldırım, Başkan Yardımcısı Çiğdem Elibol, meclis üyeleri Sunay Yarar ve Murat Durak ile muhtarlar tarafından karşılanan Turgay Başyayla'ya ünlü sanatçı Umut Akyürek'le eşi TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı Oktay Ertuğrul da eşlik etti.

 

Dikili’nin Tüm Lezzetleri Görücüye Çıktı

 

Birbirinden güzel otantik lezzetlerin kameraya yansıdığı Dikili Kocaoba Köyü çekimlerinde ilk olarak yörenin en önemli aşçılarından biri olan Abdullah Kurt tarafından kuzu çevirmesinin püf noktaları anlatılarak başlandı. Kuzu çevirmesinin ardından Etli Nohut Kazan Yemeği, Keşkek, Çığırtma, Topalak, İzmir Pilavı, Dibile, Ebe Çöreği, Sacda Ot Böreği ve Halka Lokma gibi yöreye özgü lezzetlerin uygulamalı olarak tarifleri verildi. Ortaya çıkan lezzet harikasının Turgay Başyayla İle Umut Akyürek tadılarak test edildiği çekimlerde ünlü sanatçıların seslendirdiği türküler ve şarkılar damakların yanı sıra kulakları ve gönülleri mest etti. Dikili yöresinin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin de kameraya yansıdığı programda, Dikili Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdür Vekili Tamer Kurnaz ile Kocaoba Mahallesi Muhtarı Yahya Kaya’nın kazanda küreklerle keşkek ezme anı da yöreye dair ilginç enstantaneler sundu.  Dikili ilçesinin tüm renklerinin kameraya yansıdığı Kocaoba Köyü çekimlerinde ünlü sanatçılar Turgay Başyayla, Umut Akyürek ve Oktay Ertuğrul uygulamalı olarak koyun kırkımı, köy ekmeği yapımı, fırına verimi, kökboyama yöntemi ile halı boyama ve halı dokuması da gerçekleştirdi. Son olarak bütün yemeklerin sergilenmesi ve türküler, şarkılar söylenmesi ile son bulan çekimler sonrasında yöre halkı ünlü sanatçılarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

“Güzel İnsanları Konuk Etmekten Mutluyuz”

 

Kentte gerçekleştirilen çekimlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dikili Belediye Başkan Vekili Hüsniye Yıldırım, "Mustafa Başkanımızın büyük önem verdiği kentimizi tanıtmaya tüm hızıyla devam ediyoruz. Bugün de ekranların sevilen programı  “Lezzet Yolculuğu” kentimizin konuğu oldu. Bu program sayesinde ülkemizin yüz akı olan sanatçılarımız Turgay Başyayla, Umut Akyürek ve Oktay Ertuğrul da şuan kentimizde. Güzel bir çekim olduğuna inanıyorum. İlçemizin bütün güzellikleri ile yöresel yemeklerimiz, özgün gelenek ve göreneklerimiz, halk oyunlarımızla ekranlara taşınarak tüm dünyayla buluşacak. Bu çekimlerle ilçemizin tanıtımına büyük katkılar sunan sevgili Turgay Başyayla ve ekibi ile Umut Akyürek ve eşi Oktay Ertuğrul'a gönülden teşekkür ediyoruz" dedi.

 

“Dikili İlçesine Hayran Kaldım”

 

Dikili ilçesinin tarihi ve doğal güzelliklerine hayran kaldığını söyleyen Turgay Başyayla da, “Dikili gerçekten sevgiyle özdeşleşmiş bir kent. Bir yanda masmavi denizi, bir yanda yemyeşil köyleri ve bir yanda da yüreklerindeki sevgi gözlerinden okunan güzel insanlar. Burada bulunmaktan, sevecen ve güler yüzlü Dikili halkıyla çekim yapmaktan ve bu kentin güzelliklerini tanıtmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bizlere gösterdiği ilgi ve konukseverlikten dolayı Dikili Belediyesi’ne ve Dikili halkına candan teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık