Ana Sayfa DÜNYA MARŞ MİRA ‘ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜ’

MARŞ MİRA ‘ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜ’

MARŞ MİRA ‘ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜ’ NE İZMİR BOSNA SANCAK DERNEK ÜYESİ DENİZ VARDAR KATILDI

Giriş Tarihi: 31 Temmuz 2017 Pazartesi 16:49
MARŞ MİRA ‘ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜ’

DUĞAN PREPOL / HABER MERKEZİ

Marş Mira nedir?  Srebrenitsa katliamın yıl dönümünde 8 - 11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen yürüyüş.

1992-1995 Bosna savaşı sırasında Birleşmiş Milletler Srebrenitsa da dâhil olmak üzere 6 bölgeyi güvenli bölge ilan etmişti. Hollanda birliği tarafından korunan şehirde bulunan Boşnaklar savunmasız bir halde bırakılır ve 11 Temmuz 1995 günü Sırp güçlerine teslim edilir. Sırp güçlerinden kaçmak isteyen yaklaşık 15.000 Boşnak dağlara çıkar. Yoğun Sırp bombardımanı altında dağlarda ormanlık alanda gece gündüz yürüyerek Tuzla’ya ulaşmaya çalışırlar fakat yola çıkan yaklaşık 15.000 Boşnak tan 5.000 i Tuzla’ya ulaşır. Uzun yıllar ‘Ölüm Yürüyüşü’ adı ile anılan yürüyüş ‘Barış Yürüyüşü’ adı altında her yıl dünyanın birçok yerinden gelen insanların katılımıyla, katliamda yaşamlarını yitirenleri anmak için Saraybosna’dan başlayan Srebrenitsa’da son bulan bir yürüyüş.

Srebrenitsa katliamından kaçmayı başaran Boşnakların Saraybosna’ya gidebilmek için kullandıkları yolu tam tersten Saraybosna’dan Srebrenitsa’ya yürüyerek törenlere katılırlar.

İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül ‘Marş Mira’ hakkında şunları ifade etti; Bu yürüyüşe derneğimizi temsilen her yıl dernek üyelerimizden katılım gerçekleştiriyoruz. Bu yılda Dernek üyelerimizden Deniz Hanım ve oğlu Alican katıldı. Marş Mira yürüyüşüne Seneye daha büyük bir gurupla katılmayı düşünüyoruz. Derneğimizi her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da temsil edeceğiz. Bu yıl yürüyüşe katılan üyelerimizden Deniz Hanım ve oğlu Alican tabi ki çok fazla şeyler söyleyecektir. Biz dernek olarak bu soykırımın unutulmaması için her zaman mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizden sonraki nesillerde unutmasın diye elimizden geleni yapacağız. Bu soykırım BM ve Hollanda askerlerinin gözleri önünde gerçekleşti bu soykırımı lanetliyoruz dedi.

Bu yıl yapılan yürüyüşe İzmir Bosna Sancak Dernek Üyesi Deniz Vardar ve oğlu Alican birlikte katıldı.

 

Deniz Vardar bu yürüyüşle ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti;

Büyük yürüyüşe katılmak için dünyanın dört bir yanından gelen Boşnak’lar ve içinde vicdan ve insanlık duygusu olan yaklaşık yedi bin kişinin üzerinde katılım oldu. Yürüyenler arasında Hırvat, Alman, Kanadalı, İranlı, Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen Türkler ve çok sayıda başka milletten insanlık duygusunu kaybetmemiş insanlar katıldı. 7 Temmuz günü Saraybosna’da at meydanında buluştuk ve yürüyüşe başlayacağımız Nezuk köyüne doğru yola çıktık. Nezuk köyü’ ne akşam vardık ve yatacağımız çadırları ormanlık alana kurduk. Gece olmadan şiddetli yağmur ve fırtına başladı. Yürüyeceğimiz mesafe yaklaşık 80 km. Sabah yola çıktık yollar akşam şiddetli yağan yağmur nedeniyle çamur içerisindeydi.  Soykırımın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen yürüdüğümüz orman yollarında katliamın, vahşetin, yaraları izleri halen var, Boşnak köylüler halen o korkuyu ve hüznü içlerinde taşıyor gözlerinden görebiliyorsunuz. İkinci gün çok zor geçti çok dar patikalardan dağlara tırmanıyorsunuz karşınıza yılanlar çıkıyor, her attığınız adımda o acı günü sizlerde yaşıyorsunuz. Ormanda nem o kadar fazla ki nefes almakta bile zorlanıyorsunuz. O günlerde bu yollardan geçen kadınlar çocuklar dağcı değil ne kadar zorlandıklarını çok iyi anlıyorsunuz. Bir taraftan Ormana Sırp bombardımanı devam ediyor bombalar arasında yürüyorlar bir de hava şartları ve engellerle mücadele ederek hayatta kalma savaşı veriyorlar. Üçüncü günü daha yorgun bir halde yola çıktık Potoçari ye yaklaşık 5 – 6 km. kala ABD büyükelçisi konuşma yapacak dediler yürüyüşe katılanların bütün itirazlarına rağmen büyükelçi kısa bir konuşma yaptı. Yürüyüş güzergâhında bulunan evlerde konuştuğumuz Boşnak aileler başlarından geçen acı olayları anlatıyordu. Bize su veren bir Boşnak Anne 12 yaşında ki oğlunu bu bahçede Sırp keskin nişancıları öldürmüş onu anlatıyor dayanılmaz bir acı benimde yanımda oğlum var gözyaşları akarak anlatıyor acılı Boşnak anne bizlerde ağlıyoruz. 20 yüzyılda yaşanan bu soykırım çok acı veriyor. Kadınlar kocasız, analar evlatsız, Çocuklar babasız kaldı. Hac a gitmeden önce mutlaka Srebrenitsa ya gelmeli her Müslüman ve içinde insanlık kırıntısı kalmış olanlar. Burası öyle bir katliam yaşamış ki izleri halen taze, Srebrenitsa katliamını unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız dedi.

 

Evet, Srebrenitsa da yaşananlar, Avrupa da ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımı. Bir günde bu bölgede 8 bin den fazla Boşnak sivil katledildi.  Bazı Boşnak aileler hala eşlerini, oğullarını, babalarını, kardeşlerini toprağa vermek için bekliyorlar. Hala bulunamayan bin den fazla Boşnak sivilin ceset i var olduğu biliniyor ancak nerelere toplu gömüldükleri bilinmiyor aramalar sürüyor. Bulunan cesetler bu yıl olduğu gibi defnediliyor.      

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 6 bin şirket kepenk kapattı!

6 bin şirket kepenk kapattı!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık