Ana Sayfa GÜNDEM MTV zammında yüzde 25 sinyali

MTV zammında yüzde 25 sinyali

Torba tasarıyla birlikte Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) yapılan yüzde 40 ile 68 arasındaki yüksek zam tepkiler üzerine indiriliyor. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Zam makûl bir rakama çekilecek” dedi. Yeni zam oranının 25’e ineceği iddia ediliyor

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2017 Salı 12:37
MTV zammında yüzde 25 sinyali

Kamuoyunun büyük tepkisini çeken Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) zammında geri adım atılıyor. 2018 yılından geçerli olmak üzere yeni ve ikinci el tüm otomobillerin MTV oranlarında yüzde 40 ile 68 arasında artışı öngören kanun tasarısı tepkiler üzerine yeniden düzenlenecek. Dün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ şunları söyledi: “Bakanlar Kurulumuz Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) kanun tasarısında öngörülen rakamdan aşağı bir rakama, makul bir rakama çekilmesi hususunda bir karara vardı. Bu konuda Maliye Bakanımız Naci Ağbal beye görev verdi.”
 

MAKUL SEVİYE


Hürriyet'ten Emre Özpeynirci'nin haberine göre; Bakan Ağbal’ın makul seviyeye getirilecek zamla ilgili tasarıyı çarşamba günü Plan Bütçe Komisyonu’nda açıklaması bekleniyor. Bozdağ’ın açıklaması sonrası ‘makûl’ seviye hakkında farklı yorumlar yapılırken, hükümete yakın kaynaklar yeni zammın yüzde 40 yerine 25’e indirileceğini iddia ediyor. MTV miktarında yüzde 68’lik en üst zammın ise makul indirimle yüzde 40’a ineceği, böylece tartışma yaratan yüzde 40 ile 68 arasında zammın yüzde 25 ile 40 arasına gerileyeceği belirtiliyor.
 

SİNYALİ ERDOĞAN VERDİ


MTV’ye yapılan fahiş zammın düşeceğine ilişkin ilk sinyali önceki akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Erdoğan, MTV’ye yapılacak yüzde 40 zam oranına ilişkin, “Daha önce motorlu taşıtlara olan zam oranı, aslında çok çok yüklü bir zam oranı değildi. Ama şu andaki zam oranını Bakanlar Kurulumuz tekrar bir değerlendirirse, o değerlendirmeden sonra ne yapabilir, tekrar bir düşürme olur mu olmaz mı, o tabii hükümetimizin takdiridir” değerlendirmesini yapmıştı.
 

ŞİMŞEK: MTV’DEN 2.8 MİLYAR GELECEK


BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, dün sabah Fox TV’de katıldığı programda Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yüzde 40’tan başlayan zammın eski araçlar için değil 2018’de alınacak yeni araçlar için geçerli olacağını söyleyince sosyal medya sallandı. Şimşek kısa bir süre sonra yanlış hatırladığını tüm araçlar için yüzde 40 artış yapıldığını belirtti. Hiçbir hükümetin durup dururken vergileri artırmak istemeyeceğini de kaydeden Şimşek, “Bu harcamalar yapılacak. Bu vergi düzenlemelerinin üçte ikisi savunma sanayi odaklıdır. MTV’den elde edilen ilave gelir 2.8 milyar liraysa sadece bir silah sistemine vereceğimiz miktar ki ülkemizin savunması için elzem, 9 milyar lira. Bir zaruret ve ihtiyaç olmasa bu düzenlemeleri yapmazdık. Vatandaşımızın tepkisi değerlendirilecek. Farklı bir tedbirle telafi edilebilir mi, bakılacak” dedi.


100 MİLYAR DOLAR ATIL ALTIN VAR


Başbakan Yardımcısı Şimşek, tahminlere göre ziynet eşyaları hariç 2 bin 200 tonu bulan, 100 milyar dolar atıl altın kaynağı olduğunu belirterek, vatandaşlara altınlarını tahvil veya kira sertifikası olarak değerlendirmeleri çağrısında bulundu. Şimşek, “Duran altınları Ziraat Bankası’na götürüyorsunuz. Muhatabınız Hazine, Ziraat Bankası sadece aracılık yapacak” dedi. Ziraat Bankası’nın belli şubelerinden teslim alınacak altınların tahvilinin veya kira sertifikasının düzenleneceğini anlatan Şimşek, “Bu, iki yıllık vade olacak. Hazine her 6 ayda bir, Ziraat’teki o vatandaşların şubesine yüzde 1.2, yıllık 2.4’ün biraz üzerinde getiri sağlayacak. Vadesi bitince altınınızı geri alacaksınız”dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP toplantısında arbede Araya girdiler

CHP toplantısında arbede Araya girdiler

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık