Ana Sayfa GÜNDEM Muhtaç yaşlının maaşına zam

Muhtaç yaşlının maaşına zam

Hiçbir sosyal güvencesi, kimsesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara, devlet tarafından 65 yaş aylığı altında maaş bağlanıyor.

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2018 Cuma 10:36
Muhtaç yaşlının maaşına zam
1500 LİRAYA ÇIKMIŞTI

Maaşlar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor. Daha önce üç ayda bir 798 lira olarak ödenen 65 yaş aylığı torba yasa ile 1500 liraya çıkarılmıştı. 600 binin üzerinde yaşlı bu maaştan faydalanıyor.

AYLIK 517.40 TL OLACAK

Zamlı 65 maaş aylıkları Haziran itibarıyla ödenmeye başladı. Bu aylıklara 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere bir zam daha geldi. 2022 sayılı yasaya göre; 65 yaş aylıkları memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Bu katsayı, 1 Temmuz itibarıyla 0.11794 oldu. Buna göre yapılan hesaplamayla yeni muhtaç yaşlı maaşı aylık 517.40 lira olacak. Eylül itibarıyla bu maaş her ay ödenmeye başlayacak.

ÜÇ ŞARTA DİKKAT

65 yaş aylığı alabilmek için 3 şart bulunuyor: Yaş, gelir ve sosyal güvence... İlk şart, 65 yaşını doldurmuş olmak. İkincisi hiçbir sosyal güvencenin bulunmaması. Yani emekli olan, SGK’dan dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

GELİR SINIRI 484 TL

65 yaş aylığı alabilmek için üçüncü şart ise gelir. Gelir hesabında daha önceden hane içindeki herkesin gelirine bakılıyordu. Artık 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisi ile eşinin geliri dikkate alınıyor. Bu yıl itibarıyla kişi başına düşen aylık gelir 484 liranın altında olanlara aylık bağlanabiliyor. Başvuru kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kocamaz: Seçim Kurulu ve mahkemelere güveniyoruz

Kocamaz: Seçim Kurulu ve mahkemelere güveniyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık