Ana Sayfa SAĞLIK NOBEL ÖDÜLLÜ PROF. DR. AZİZ SANCAR, AREL ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

NOBEL ÖDÜLLÜ PROF. DR. AZİZ SANCAR, AREL ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz SANCAR, İstanbul Arel Üniversitesi’nde öğrenci ve akademisyenler ile bir araya geldi .

Giriş Tarihi: 30 Mayıs 2016 Pazartesi 12:38
NOBEL ÖDÜLLÜ PROF. DR. AZİZ SANCAR, AREL ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

        DNA onarımı üzerinde yıllardır çalışan Prof. Dr. Aziz Sancar İstanbul Arel Üniversitesi Tepekent Kampüsünde sürdürdüğü çalışmalarını ve Nobel’e giden başarı öyküsünü Arel Üniversitesi öğrencilerine anlattı.

Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz SANCAR, “Nobel Talk by Aziz SANCAR”  adlı konuşmasıyla başarı öyküsünü paylaştı. 35 sene süren DNA hasar onarımı mekanizması çalışmaları ile hücrelerin nasıl çalıştığını, kanser hücrelerinin nasıl oluştuğunu, nedenlerini ve insanoğlunun yaşlanma sürecine dair yaptığı çalışmalarını öğrencilere aktardı.

Sancar ayrıca şunları söyledi: "Bu seviyeye gelmemde Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerime, tıbbiyedeki öğretmenlerime çok borcum var. 'Başarılı olmak için ne tavsiye edersiniz' diye soruluyor. Tavsiyem şu, çok çalışacaksınız ama gözünüzü seveyim politika ile uğraşmayın. Temel bilim yapın. Hem temel bilim, hem uygulamalı bilim yaparsak biz AvrupaAmerika ve dünyanın en iyi devletleriyle yarışabiliriz” dedi.

En kıymetli ödüllerden birinin İsveç'teki Türk işçilerden aldığı olduğunu söyledi. Sancar, "Ben de işçiyim. Pasaportumda işçi yazıyor, bir gün sabaha karşı gelen bir telefonla Nobel Ödülünü kazandınız tebrik ederiz, hazırlanın yarım saat içinde tüm basın mensuplarına bilgisi verilecektir diye arandım. Sevgili dostum Orhan BURSALI projelerime her zaman inanmıştır, her çalışmamın ardından bu sefer Nobel’i sen alacaksın diye hep desteklemiştir. Sonuç olarak 35 yıl gibi uzun süren çalışmalarımın sonucunda ödülü almaya hak kazandım. Nobel’den kazandığım parayla Amerika’da eşim Gwen SANCAR ile “Türk Evi” kurduk. Burada ki amacımız Türk kültürünü ve Atatürk’ü önce Amerika’ya sonra tüm dünyaya tanıtmak” diye konuştu.

İstanbul Arel Üniversite’si Tepekent Yerleşkesin’de bulunan 250 kişilik dersliğe de törenle ‘Aziz Sancar Amfisi’ adı verildi. Adının verildiği salonda öğrencilerin sorularını cevaplayan SANCAR ilk dersi gerçekleştirdi.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık