Ana Sayfa İZMİR “OĞLAN BİZİM, KIZ BİZİM, HEPSİ BİZİM” ANLAYIŞI

“OĞLAN BİZİM, KIZ BİZİM, HEPSİ BİZİM” ANLAYIŞI

Bugün itibariyle her ne kadar parlamenter sistem olarak anayasamızda sistem belliyse de işleyiş parlamenter sistem işleyişi mi, maalesef işleyişin böyle olmadığını söyleyebiliriz.

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2016 Salı 13:37
“OĞLAN BİZİM, KIZ BİZİM, HEPSİ BİZİM” ANLAYIŞI

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun “ Yasama Bizde Yargı Bizde Yürütme Bizde” her şey bizde sözlerini malumun ilanı olarak değerlendirebiliriz.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın baş danışmanlığını yapan ve Anayasa hukuk Profesörü Burhan Kuzu’nun “Oğlan Bizim Kız Bizim” AKP’yi niye denetleyelim sözleri ile  olayın ne kadar da vahim olduğunu ve anayasayı tanımama, parlamenter sistemi yok sayma olarak anlayabiliriz.

Yasama işlemez halde, parlamenter demokrasinin temeli olan denetim yapılamıyor yani anayasa çalışmalarında yargının, egemenliği kullanan erk olmaktan çıkarmak istediklerini anlayabiliriz. Yani AKP’nin etkili kurullarında danışman ve milletvekili olan bu zatlar malumu ilan ediyorlar. Fiilen olan şeyi söylüyorlar  Sayın Cumhurbaşkanı  da anayasa gereği tarafsız olması gerekirken taraflı davranmaktadır.  AKP gömleğini çıkaramamış olmasında dolayı yürütmenin iki  tarafı da  AKP’de.

Yasamaya gelince ağırlıklı olarak AKP Milletvekilleri var. Yasama organı iktidar milletvekilleri dışında muhalefet partililerin de birlikte oluşturdukları bir organ . fakat bizde yasama organı o denli vesayet altında tutuluyor ki yürütmeden bağımsız hareket etmeleri mümkün değil.

Mesela bir bakan hakkında hükümeti denetleme araçlarından biri olan gen soru veriliyor ancak yasama organında çoğunluk olan iktidar partisinin blok halinde oyları ile gen soru reddediliyor. Yani yürütme organı olan bakanlar için verilen 17- 25 Aralık yolsuzluk soruşturması ile ilgili gen soruyu ret ederek bakanları akladıkları gibi

Yani meclis bu vaziyette denetim görevini yapamıyor , Ensarioğlu’nun  yasama bizde yürütme bizde yargı bizde sözünde demek istediği şudur;

Yasama yürütmenin vesayeti  boyunduruğu altındadır.  Kanun çıkacak , torba yasa çıkacak eller kaldırılıyor ve yasa çıkıyor. Bir muhalefet milletvekilinin verdiği bir kanun teklifinin yasama şansı hükümet istemezse mümkün değil, nitekim meclis araştırma komisyonlarının açılması istenmiyor. Mesela CHP’nin terör konusu ile ilgili araştırma ve komisyon kurulması önergesi reddediliyor hem yasama işlemez halde hem de parlamenter demokrasinin temeli olan denetim yapılamıyor,  yani demek istedikleri şeyin anlamı şu;

Getirilmek istenen başkanlık sisteminde Hiçbir denetim olmayacak alabildiğine geniş yetkili bir devlet başkanı  yargıya da tamamen hakim olacak, tek bir cümle söylemek gerekirse getirilmek istenen Türk tipi başkanlık sistemi denilen sistem tek adamlık yönetimidir.

Anayasa’nın ilgili maddesi yargı kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını da bağlar. Yargı bağımsız ve tarafsızdır. Bunların ötesinde yargı kararlarının Cumhurbaşkanından sokaktaki vatandaşa kadar herkesi bağlayacağı emredilir. Yargı da bizim elimizde demesi aslında cumhuriyet savcılarını harekete geçirecek bir suç cümlesidir. O zaman sokaktaki vatandaşın hiçbir hukuk güvenliği yok. Hukukun üstünlüğü iktidarın üstünlüğü haline gelmiştir.

 

Yürütmenin yasama ve yargı üzerinde hegemonya kurulduğunun ilanıdır.

Hukuk devletinde , olmaması gereken temel bir kural ihlalidir.

Bu demokrasi değil otokrasidir.

 

 

 

                                                                                                                Mehmet Şakir Başak

                                                                                                     CHP Konak İlçe Başkanı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz BAYSEM’de sınav heyecanı

BAYSEM’de sınav heyecanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık