Ana Sayfa İZMİR Pekdaş’dan "Göçmen Halayı"

Pekdaş’dan "Göçmen Halayı"

Başkan Pekdaş’dan "Göçmen Halayı"

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2017 Cuma 21:22
Pekdaş’dan

Konak Belediyesi’nin destekleriyle 12’incisi düzenlenen Gültepe Rumeli Şenliği bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. İzmir Gültepe Makedonya Göçmeleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel hale getirilen şenlikte Balkanların dost ve kardeşlik rüzgarları Gültepe’de esti. Şenlikte Balkan müziği eşliğinde halay çeken göçmenlere Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da eşlik etti.


GÜLTEPE’DE BALKAN RÜZGARI ESTİ
Gültepe Turgut Reis İlköğretim Okulu’nun bahçesinde düzenlenen şenliğe Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın yanı sıra belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve İzmir’in çeşitli semtlerinde yaşayan Balkan ve Rumeli göçmenleri katıldı. Etkinliğin açılışında Balkan müzik grubu Sakoband ile solist Şule Çaycı sahne aldı. Alanı dolduran konuklar seslendirilen şarkılara danslarıyla eşlik etti. Çalınan müzikler davetlileri Balkanlara götürdü. Gecenin düzenleyicisi İzmir Gültepe Makedonya Göçmeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Birol Özkardeşler yaptığı konuşmada kentin kültürüne, sanatına ve sosyal hayatına katkı koymak adına yaptıkları çalışmalarda kendilerine destek olan Başkan Pekdaş’a teşekkür etti.


KOL KOLA GİRME ZAMANI
12’incisi düzenlenen Rumeli Şenliği’nde konuşan Başkan Pekdaş da çok güzel bir gece yaşadıklarını belirterek, “Biz güzel bir coğrafyanın insanlarıyız. Anadolu, Balkanlar, Trakya, Rumeli, Makedonya ne çok acılar yaşadı, gözyaşı döktü, kanlar döktü. Ama bu toprakların insanı hep bir dirençle insan olarak kalabilmeyi başardı. Biz artık acılar istemiyoruz. Hep birlikte barış içinde yaşamak, şarkılar söylemek, kol kola büyümek istiyoruz. Birlikte halaylar çekelim istiyoruz. Bu çabaya katkı koymak ve çoğaltmak görevimiz. Şimdi kol kola girme zamanı, şimdi güzel çocuklarımızın mutlu yaşaması için el birliği ile barış içinde yaşamak zamanı. Birlikte halay çekeceğimiz günlerin hep devam etmesini, birlikte türkü söyleyeceğimiz, barış içinde olacağımız bir Türkiye ve dünya istiyorum” dedi. Şenlik, Rumelili Ekrem’in birbirinden hareketli, coşku dolu türküleriyle devam etti. Ekrem ile unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşayan konuklar Rumeli ezgileri ile doyasıya halaylar çekti, türkülere eşlik etti. 12. Gültepe Rumeli Şenliği gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İSTANBUL AĞAÇ A.Ş’DEN ÖDEMİŞ SÜS BİTKİLERİ ÜRETİCİLERİNE DESTEK

İSTANBUL AĞAÇ A.Ş’DEN ÖDEMİŞ SÜS BİTKİLERİ ÜRETİCİLERİNE DESTEK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık