Ana Sayfa GÜNDEM Petrol ve dolardaki yükseliş bütçeyi vurdu

Petrol ve dolardaki yükseliş bütçeyi vurdu

Hem petrolün varilinin 70 dolara yaklaşmasının yanısıra, hem de TL'nin dolar karşısındaki hızlı değer kaybı nedeniyle yapılacak zamların akaryakıt pompasına yansımaması için hükümetin ÖTV'yi indirmesi bütçeyi vurdu.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2018 Salı 09:17
Petrol ve dolardaki yükseliş bütçeyi vurdu

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, akaryakıta gelen zamların vatandaşa yansıtılmaması için yapılan ÖTV indirimilerinin bugüne kadar yaklaşık 1.75 milyar TL'lik vergi kaybına yol açtığını söyledi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) benzin, motorin ve otogaz zamlarının vatandaşa yansıtılmaması uygulamasının mali sonuçlarını hesapladı. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, uluslararası piyasa fiyatları ve kur artışlarının yol açtığı zam ihtiyacının, söz konusu ürünlerden alınan Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yapılan indirimle karşılanmasını sağlayan eşel mobil sisteminin başlangıcından bugüne kadar devletin vergi kaybının 1 milyar 750 milyon liraya ulaştığını söyledi.

EPGİS'in yaptığı hesaplamalara göre bugün(dün) itibariyle bu ürünlerde fiyat artışlarının pompaya yansımamasını sağlamak üzere indirilen ÖTV miktarları litre başına motorinde 31 kuruş, benzinde 42 kuruş, LPG otogazda 51 kuruş seviyesinde. Eğer zamlar mevcut sistem kapsamında ÖTV'den karşılanmasaydı, pompalardaki güncel fiyatlar bu tutarlar kadar yüksek olacaktı. EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, bu uygulamayla sosyal devlet prensibi çerçevesinde halkın fiyat artışlarına karşı korunduğunu belirtti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı'nın konu ile ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, ÖTV düzenlemesinin olmaması durumunda 1 Ağustos itibarıyla ortalama benzin fiyatının 6,65 TL/lt, motorin fiyatının 5,97 TL/lt ve LGP (otogaz) fiyatının 3,82 TL/lt olacağını bildirdi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şırıngayla çamaşır suyu enjekte edip jiletle kesmiş

Şırıngayla çamaşır suyu enjekte edip jiletle kesmiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık