Ana Sayfa DÜNYA PYD elebaşı Salih Müslim'in ilk fotoğrafları servis edildi! Salih Müslim serbest bırakıldı!

PYD elebaşı Salih Müslim'in ilk fotoğrafları servis edildi! Salih Müslim serbest bırakıldı!

Son Dakika....Hakkında kırmızı bülten çıkarılan ve dünyanın her yerinde aranan PYD elebaşı Salih Müslim geçtiğimiz günlerde Prag'da yakalanmıştı. Çekya'nın başkenti Prag'da bugün mahkemeye çıkarılan PYD elebaşı Salih Müslim'in ilk fotoğraflarını AP haber ajansı servis etti. Salih Müslim mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Ancak Türkiye'nin Çekya Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Müslim'in serbest bırakılmasını henüz resmi olarak teyit edemediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 27 Şubat 2018 Salı 14:27
PYD elebaşı Salih Müslim'in ilk fotoğrafları servis edildi! Salih Müslim serbest bırakıldı!
Çekya'nın başkenti Prag'da bugün mahkemeye çıkarılan terör örgütü PYD elebaşı Salih Müslim'in ilk fotoğraflarını, Amerikan AP haber ajansı servis etti. Salih Müslim çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 

Ancak Türkiye'nin Çekya Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Müslim'in serbest bırakılmasını henüz resmi olarak teyit edemediklerini söyledi.

Bugün partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Hakkında kırmızı bülten çıkardığımız PKK/PYD elebaşlarından Salih Müslim, 24 Şubat'ta Çek Cumhuriyeti'nde gözaltına alındı. Bu teröristin iadesi için gerekli çalışmaları başlattık. İçişleri, Dışişleri, Adalet bakanlıklarımız konuyu yakından takip ediyor. Gün, NATO müttefikimiz Çekya'nın imtihan günüdür. Umarım Çekya terörle mücadelede hassasiyeti görür ve gerekli dayanışma ile bu teröristi bize iade eder" ifadesini kullandı.


"TAKAS SÖZ KONUSU DEĞİL"
Terör örgütü PYD'nin elebaşlarından Salih Müslim'in Çekya'dan iadesi hakkında açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, "Herhangi bir takas teklifi söz konusu değil" dedi.TBMM'de gazetecilere konuşan Gül, bugün öğle saatlerinde Çek mahkemesine çıkacak Müslim için 16-40 gün arasında geçici tutuklama kararı alınmasını beklediklerini söyledi.PYD/PKK'nın elebaşlarından Salih Müslim'ün ismi, İçişleri Bakanlığının  Terörden Arananlar Listesinde 4 milyon liralık ödülle kırmızı kategoride yer alıyor.
ADALET BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI
Türkiye tarafından kırmızı bülten talebi ile aranan ve Çekya'nın başkenti Prag'da yakalanan terör örgütü PKK/KCK’nın Suriye uzantısı PYD silahlı terör örgütü elebaşı, KCK yürütme konseyi üyesi Salih Müslüm'ün, iadesine yönelik çalışma başlatılmıştır.

Salih Müslüm hakkında 13 Mart 2016 tarihinde Ankara Güvenpark’ta meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Nitelikli olarak kasten adam öldürmek”, “Nitelikli olarak kasten adam öldürmeye teşebbüs”, “Mala zarar verme”, “Kamu malına zarar verme”, “Tehlikeli maddeleri nakletmek” suçlarından kamu davası açılmıştır.n

Aynı mahkeme tarafından şüpheli Salih Müslüm hakkında 28 Mart 2017 tarihinde yakalama kararı çıkartılmıştır.  Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinin yakalama emrine istinaden şahsın ülkemize iadesi amacıyla uluslararası seviyede arattırılmasını sağlamak amacıyla kırmızı bülten talep edilmiştir.

Söz konusu şahsın, Çekya’da bulunduğunun belirlenmesi üzerine harekete geçilmiş, gerekli temasların sağlanması üzerine şahsın ülkemize iadesi amacıyla yakalanması ve tutuklanması talep edilmiştir.

Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alınan şahsın, Türkiye’ye iadesine yönelik de çalışmalar başlatılmıştır. Söz konusu şahsın geçici tutuklanmasının ardından Çekya'nın da taraf olduğu "Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi"nin hükümleri uyarınca Müslüm hakkında iade talepnamesi gönderilecektir.


Salih Müslim, İçişleri Bakanlığı'nın terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alıyordu
SALİH MÜSLİM KİMDİR?
1951 yılında Halep'te dünyaya gelen Salih Müslim doğma büyüme Suriyelidir. Kürt asıllı bir ailenin  ferdi olan Salih Müslim,1970 senesinde İstanbul'da yaşamış ve 1977 yılında üniversite eğitimini tamamlamıştır.

Asıl mesleği mühendis olan Salih Müslim 1998 yılında siyasete ilk adımını atmış ve Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'ne katılmıştır.

Salih Müslim, bugün Suriye Demokratik Birlik Partisi lideri olarak PYD örgütünün içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. 

2013 yılında oğlu Şervan Müslim'i Telabyad'da çıkan silahlı bir çatışmada kaybetmiştir. 

Salih Müslim  Suriye'deki en güçlü Kürt lider olarak tanınmaktadır. Müslim, 2010 senesinde Irak'a kaçmış, 2011 senesindetekrar Suriye'ye dönerek, Suriye'deki iç savaşta hain planlarını sürdürmeye devam etmiştir.

Prag'da yakalanan Salih Müslim, PYD/PKK’nın eski eş başkanıydı ve kırmızı bültenle aranıyordu.  
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık