Ana Sayfa İZMİR Saadet Gençliği’nden ‘İnsan Hakları’ sergisi

Saadet Gençliği’nden ‘İnsan Hakları’ sergisi

İnsanın hakkı olması için önce yaşaması gerekir

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2017 Salı 15:00
Saadet Gençliği’nden ‘İnsan Hakları’ sergisi

Saadet Partisi (SP) İzmir İl Gençlik Kolları, “Ne, insan mı hakları” sloganıyla düzenlediği bir resim sergisi açtı. Konak Meydanında düzenlenen serginin açılışında konuşan SP İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Aydın, 1948 yılı Aralık ayında Birleşmiş Milletler tarafından “Evrensel İnsan Hakları Bildirisi” açıklandığını ve neredeyse dünyadaki bütün ülkelerin bu bildiriye taraf olduğunu hatırlattı.

Uluslararası camianın insan hakları konusunda sınıfta kaldığını vurgulayan Aydın, “Onca devlet, onca uluslararası kuruluş ve bunların sözde savunduğu değerlere rağmen yaşadığımız dünyaya kan, gözyaşı, zulüm, sömürü ve adaletsizlik hâkimdir. Söylem olarak güvence altına alındığı iddia edilen bütün insan hakları, egemen güçlerin menfaati söz konusu olunca göz ardı edilmekte ve çiğnenmektedir. Bu anlayış, hem inancımıza hem vicdanımıza hem de insanlığımıza aykırıdır ve kabul edilemez.” dedi. Bir insanın bir hakka sahip olması için öncellikle yaşaması gerektiğine dikkat çeken Fatih Aydın, dünyanın birçok yerinde can güvenliği olmadığını ve yıllardır insanların açlık, hastalık, yoksulluk gibi durumlarla karşı karşıya bırakıldığını söyledi.

Dünyada ekonomik olarak da ciddi adaletsizlikler yaşandığının altını çizen SP İl Gençlik Kolları Başkanı Aydın, “Dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin serveti, geri kalan yüzde 99’luk kesimin servetine eşittir. Yine yeryüzünde emperyal amaçlara hizmet eden savaşlar ve işgaller eliyle ciddi mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu savaşlar neticesinde insanlar yaşadıkları yerleri terk ederek göçmen konumuna düşmekte ve gittikleri ülkelerde çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar. Öbür taraftan işgaller, tacizler, katliamlar, sömürüler hat safhaya ulaşmıştır. Son olarak İşgal altındaki Filistin topraklarında, kendine başkent seçmeye çalışan dünyanın en büyük terör örgütü İsrail’in ve onun maşası ABD’nin aldığı kararlar ortadadır. İnsanlığın vicdanında bu kararlar tamamen hükümsüzdür, Filistin bir bütündür ve Kudüs de bir bütün olarak Filistin’in başkentidir. Bütün bunların yanında şiddet, göç, çocuk yaşta işçilik, eğitim, temsiliyette adaletin sağlanması, adaletsizlik, kötü muamele ve işkence, işsizlik, kayırmacılık, faiz ile sömürü, toplumsal tabakalaşma gibi birçok konuda dünyamız ve ülkemiz iyi bir sınav vermemektedir.” şeklinde konuştu. Saadet Partisi Gençlik Kolları olarakyeryüzünde yaşanan zulümlere tahammül etmeyeceklerini belirten Aydın, her coğrafyada yaşanan haksızlıkları ortadan kaldırmanın mücadelesini vereceklerini dile getirdi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan açıklama

Başkan Aziz Kocaoğlu'ndan açıklama

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık