Ana Sayfa SİYASET SARAY AŞKINA DOĞA KATLEDİLİYOR

SARAY AŞKINA DOĞA KATLEDİLİYOR

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu'nda yapımı devam eden 300 odalı yazlık 'saray" inşaat alanı 20 hektardan 65 hektara çıkarılıyor!

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2018 Cuma 07:35
SARAY AŞKINA DOĞA KATLEDİLİYOR

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu'nda yapımı devam eden 300 odalı yazlık 'saray" inşaat alanı 20 hektardan 65 hektara çıkarılıyor!

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bulunan doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Okluk Koyu’na yazlık saray için art arda plan değişiklikleri yapılmaktadır.

Daha önce statü değişikliği ile “kamu hizmet alanı” yapılan koyda 500 metrelik kıyı koruma kuşağı orman alanının içinde kalması nedeniyle davalar açılmış ve hukuki süreç halen devam etmektedir. Saray inşaatının durdurulması riskini göze alamayan doğa talancısı zihniyet tarafından, yeni bir karar ile kıyı koruma kuşağı tanımlanarak, alanın sit derecesi düşürülmektedir.

İKTİDAR, DOĞAL SİT ALANLARINI RANT ALANLARINA DÖNÜŞÜYOR

Geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu Kararı ile Muğla'nın Akyaka, Turunç, Akbük gibi koylarının da yer aldığı Gökova Körfezi'ndeki sit alanları daraltılarak imara açıldı. Birinci derecede doğal sit alanı olan bu kıyılarda Büyükşehir Belediyesinin itirazlarına rağmen yapılaşmanın önü açılarak, doğaya geri dönülmesi mümkün olmayacak ihanetin kapıları aralanmıştır.

Yapılan plan değişikliği ile Okluk koyu ve kıyıları inşaat talanına saray için kurban edilmekte, Bakanlar Kurulu kararı ile, Gökova Körfezi ranta teslim edilmektedir.

Yapılan tüm bu düzenlemeler DOĞAL SİT ALANLARININ İKTİDARIN RANT ALANLARINAdönüşmesinin önünü açmaktadır.

Doğa hiçbir makamın hoyratça kullanacağı değerler değildir! Gelecek nesillere korunarak bırakılması gereken varlığımız ve yaşam alanımızdır.

İflas eden ekonomi, doğa talanı ile düzeltilemez.

Ekonomi ve kalkınma stratejisi adı altında çıkar, rant ve talan üzerine kurulu politikalar kabul edilemez!

İnsanı doğanın sahibi ve efendisi gören siyasi iktidarın yürüttüğü politikalar doğada geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açmaktadır. İnsan doğanın sahibi değil bir parçasıdır. Bu anlayışla, rant ve talan politikalarının karşısında vatandaşlarımızla birlikte yaşanacak bir Türkiye mücadelesine devam edeceğiz.

 

Av. Gülizar BİÇER KARACA

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

DOĞA HAKLARINDAN SORUMLU

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık