Ana Sayfa İZMİR “SGK İZMİR EĞİTİM VE DİNLENME TESİSİ SATILDI MI”

“SGK İZMİR EĞİTİM VE DİNLENME TESİSİ SATILDI MI”

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit, SGK’nın İzmir Kordon’da bulunan eğitim ve dinlenme tesisi üzerindeki belirsizliği Meclis gündemine taşıdı. Kamuya ait sosyal tesislerin birer birer satıldığına dikkat çeken Yiğit, SGK’nın İzmir’de bulunan eğitim ve dinlenme tesisinin satılıp satılmadığıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2017 Salı 22:57
“SGK İZMİR EĞİTİM VE DİNLENME TESİSİ SATILDI MI”

CHP İzmir Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Ali Yiğit, İzmir 1. Kordon’da bulunan ve bir süre konuk kabul etmediği için satıldı iddialarına konu olan SGK Eğitim ve Dinlenme Tesisiyle ilgili belirsizliği Meclis gündemine taşıdı.

Yiğit, konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide SARIEROĞLU tarafından yazılı olarak yanıtlanması istenen önergesinde ifadelere ve sorulara yer verdi.

“Hükümet yetkilileri tarafından zaman zaman yapılan açıklamalarda kamuya ait sosyal tesislerin zarar ettiği gerekçesiyle satılacağı ifade edilmektedir. Nitekim Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki 20 Eylül’de İzmir’de yaptığı açıklamada “Kamu kurumlarının ellerinde bulunan sosyal tesislerin çoğunun zarar ettiği, sosyal tesis adı altında şehir merkezleri ve sahil kenarlarındaki geniş arazili yerlerin satılarak kaynağın kentsel dönüşüme aktarılacağını” belirtmiştir. Bu açıklama sonrasında SGK İzmir Eğitim ve Dinlenme Tesisinin geleceği konusunda çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. İzmir’in en güzel ve en nezih semtlerinden olan 1. Kordon’daki 90 oda ve 180 kişilik yatak kapasiteli tesiste önce rezervasyonlar iptal edilmiş ve tesisin SGK Ek Hizmet Binası olarak kullanılacağı belirtilmiştir. Daha sonra ise tekrar rezervasyon kabul edilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda;

SGK İzmir Eğitim ve Dinlenme Tesisi ne zaman açılmıştır? Tesisin hizmet sunmaya başlamasından itibaren kar – zarar durumu nasıldır?
İzmir’in en güzel ve en nezih semtlerinden olan 1. Kordon’daki 90 oda ve 180 kişilik yatak kapasiteli tesis halen SGK’nın mülkiyetinde midir? SGK’nın söz konusu tesisle ilgili geleceğe yönelik bir tasarrufu var mıdır?
SGK İzmir Eğitim ve Dinlenme Tesisinin satıldığı ve yakın zamanda boşaltılacağı yönündeki iddialar doğru mudur? Satıldıysa hangi gerekçeyle ve kime satılmıştır? Satış hangi yöntemle, ne zaman ve hangi fiyat üzerinden gerçekleşmiştir?
SGK İzmir Eğitim ve Dinlenme Tesisinde Ekim ayı içinde önce rezervasyonların iptal edilmesi, daha sonra tesisin ek hizmet binası olarak kullanılacağı kararının alınması ve bu kararın da iptal edilerek tekrar misafir kabul etmeye başlamasının gerekçesi nedir?
SGK İzmir Eğitim ve Dinlenme Tesisinin satılması durumunda tesisin altında bulunan işyerleriyle ilgili bir tasarrufta bulunulacak mıdır? Bu işyerlerini kiralayanların ve burada çalışanların mağduriyetinin giderilmesi konusunda bir adım atılacak mıdır?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hiçbir İşçimizin İşine Son Verilmeyecek

Hiçbir İşçimizin İşine Son Verilmeyecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık