Ana Sayfa GÜNDEM Son Anket Yayınlandı

Son Anket Yayınlandı

Muharrem İnce CHP'nin adayı olarak ilan edildi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırkan bir çok araştırma şirketinin sonuçları yayınlandı.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2018 Cuma 17:42
Son Anket Yayınlandı

Konsensüs Araştırma Şirketi'nin son anketine göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce'yi rahat geçiyor.

CHP, Cumhurbaşkanı adayı olarak Yalova Milletvekili Muharrem İnce'yi gösterdi.

Gazete Habertürk yazanı Fatih Altaylı köşesinde konuya değindi ve son seçim anketini yayınladı.

Altaylı anketi şu satırlarla anlattı:
"Abdullah Gül, İlhan Kesici ve Abdüllatif Şener gibi isimlerden Muharrem İnce'ye nasıl gelindi?

Bu sorunun yanıtı, Konsensus Araştırma Şirketi'nin kendi finansmanıyla, toplam 1000 kişi ile telefonla görüşerek yaptığı "taze" ankette yatıyor olabilir.

Konsensus, son yaptığı ankette seçmenlere CHP'nin 3 farklı adayının AK Parti Lideri Erdoğan karşısındaki 2. tur şansını sormuş.

EN YÜKSEK OY İNCE'YE
Soru şu: Hiçbir aday ilk turda seçilemezse 2. turda şu adaylardan hangisini desteklersiniz?

İlhan Kesici: Yüzde 39.9 Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 60.1
İlker Başbuğ: Yüzde 42.3 Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 57.7
Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 42.3 Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 57.7
Muharrem İnce: 44.9 Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 55.1

Bu anketi görünce, "Acaba Kemal Kılıçdaroğlu bu ankete göre mi aday belirledi?" sorusunu sormaktan kendimi alamadım."

Gezici anketi: Akşener İnce’yi, İYİ Parti de CHP’yi geçiyor

Gezici Araştırma’nın anketine göre cumhurbaşkanlığı seçimleri iki tur olacak, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise CHP’nin adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce’den fazla oy alacak.

Araştırma şirketi, 14-15 Nisan tarihlerinde 21 kentte 3 bin 680 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda seçilmek için gerekli yüzde 51 oya ulaşamayıp yüzde 46-47 bandında kalıyor.

Akşener’in oyu yüzde 28-29 seviyelerinde seyrederken, İnce yüzde 18-19 bandında kalıyor. HDP’nin adayı eski eş genel başkan Selahattin Demirtaş ise yüzde 8-9 civarında oya sahip.

Bu seçimde sandığa ilk defa gidecekler gençlerin oranı yüzde 4,5 olarak kayda geçti. Gençlerin yüzde 62’si Akşener’i tercih edeceğini söylüyor.

İYİ Parti, CHP’yi geçiyor

Bugün seçim olması halinde AKP ile MHP’nin toplam oyları yüzde 50,7’yi buluyor. Burada İYİ Parti’nin oy oranının yüzde 19,4, CHP’nin ise yüzde 18,53 olması dikkat çekti. HDP yüzde 10,06’yla kılpayı barajı aşarken, Saadet Partisi yüze 1,29’luk bir oya sahip.

CHP, İYİ Parti ve Saadet’le Demokrat Parti’yi de katarak ittifak yaptıklarını açıklamıştı. Demokrat Parti hariç, ittifakın toplam oyu yüzde 39,22’yi buluyor. Bu da AKP-MHP ortaklığını geçmek için yeterli değil.

Halkın yarısı oy vermemekte kararlı

AKP ile MHP’nin ittifakına ‘kesinlikle’ oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 34,2’de kalırken, ‘belki’ diyenler yüzde 10,8’i buldu. Ancak iki oranın toplamı, ittifaka ‘kesinlikle’ oy vermeyeceğini söyleyenlerle kafa kafaya.

Ayrıca ittifak gerekçesi sorulduğunda, katılımcıların Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini ve bunun için güçlü iktidara gerek olduğu görüşünü savunduğu görülürken, MHP’nin baraj altı kalma, AKP’nin de yüzde 50+1’i bulamama kaygılarının ağır bastığını düşündükleri anlaşılıyor.

Araştırma şirketi, ankete dair şu yorumu yaptı: “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın kesinleştirdiği erken seçim Türk halkının yakın dönemde yüzleştiği en derin ekonomik ve siyasal sorunlarla çevrildiği bir dönemde gerçekleşecektir. AK Parti’ye oy veren seçmenlerin üçte birinin geçmiş dönemde merkeze yakın partiye oy vermiş, ekonomik ve sosyal göstergelerden hızlı şekilde etkilenen, tam anlamıyla sadık olmayan bir kitle olduğu görülmektedir. Bu seçmen her geçen gün ‘cumhur ittifakı’ndan yani AK Parti iktidarından uzaklaştığını söyleyebiliriz.”

Çok farklı sonuçlar açıklayan şirketler de var

Mediar anketi: Dört partinin oy oranı ‘cumhur ittifakı’nın 14 puan üzerinde

Mediar Araştırma Şirketi’nin açıkladığı anket sonuçlarına göre, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimde ‘cumhur ittifakı’nın oy oranı yüzde 42.5.

Araştırma 26 ilde ve yüzde 2.1 hata payıyla tespit edilen 2 bin 660 kişiyla yüz yüze görüşülerek yapıldı. Ankette, erken seçimde hangi partiye ve hangi cumhurbaşkanı adayına oy verileceğine dair eğilimler araştırıldı.

Ankette, milletvekili seçimlerinde oy oranları CHP yüzde 22.9, İYİ Parti yüzde 17.1, HDP yüzde 13.2, Saadet Partisi yüzde 3.1 olarak gözlemlenirken, Saadet Partisi’nin seçime ittifakla katılması halinde 12 ila 16 milletvekili çıkaracağı ve ‘cumhur ittifakı’nın Meclis’te mutlak çoğunluğu elde edemeyeceği öngörüldü.

Buna göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘cumhur ittifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yüzde 42.11’de kalırken, CHP’nin adayının yüzde 20.11, Meral Akşener’in yüzde 19.70, Selahattin Demirtaş’ın yüzde 13.38, Temel Karamollaoğlu’nun ise yüzde 3.08 oy alacağı öngörüldü.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz TERÖRLE MÜCADELE SADECE SİLAHLA OLMAZ

TERÖRLE MÜCADELE SADECE SİLAHLA OLMAZ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık