Tarih belli oldu! YKS ne zaman yapılacak?

Bu yıl ilk kez gerçekleşen YKS, 2019 yılında 15-16 Haziran tarihleri arasında yapılacak. YKS'nin yapılacağı tarihi ise ilk duyuran isim ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün duyurdu.

Tarih belli oldu! YKS ne zaman yapılacak?

Bu yıl ilk kez gerçekleşen YKS, 2019 yılında 15-16 Haziran tarihleri arasında yapılacak. YKS'nin yapılacağı tarihi ise ilk duyuran isim ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün duyurdu.

Tarih belli oldu! YKS ne zaman yapılacak?
09 Kasım 2018 - 16:15

Yüz binlerce öğrenci ve üniversite adayı YKS hazırlıklarına başladı. Üniversite adayları yeni eğitim yılının başlangıcından itibaren "YKS sınavı ne zaman yapılacak?" sorusunu soruyordu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile YKS sınavının 2019 yılında 15-16 Haziran tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

 

 

 

ÖSYM'DEN 2019 YILI TAKVİM DUYURUSU:

"2019 yılında ÖSYM tarafından uygulanacak olan sınavlara ilişkin ‘2019 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi’ne 09 Kasım 2018 günü saat 15:20’den itibaren ÖSYM’nin internet adresinden erişilebilecektir.

Adayların ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur."

2019 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi için tıklayınız

YKS NEDİR?

Yüksek öğretim Kurumları Sınavı ismi verilen ve YKS diye tanımlanan yeni model, eski Mart ayında yapılan Yükseöğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Haziran ayında 5 ayrı oturumda oluşan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) birleştirilmesinden oluşuyor.

YKS NASIL YAPILACAK?

Büyük heyecan içerisinde bu tarihe kilitlenen adaylar iki ayrı günde iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumun ismi Temel Yeterlilik Testi (TYT) olacak. Katılım tüm adaylar için zorunlu olacak. İkinci oturum ise 4 yıllık lisans bölümleri için ölçme ve yerleştirme sınavı olacak. Dil öğrencileri tüm öğrenciler gibi cumartesi günü TYT'ye girecek. İkinci gün sabah değil öğleden sonra yapılacak dil testi oturumuna katılmaları yeterli olacak. Ancak şansını hem dil hem diğer puan türlerinde denemek isteyen aday pazar günü 2 sınava birden girmek zorunda kalacak.

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabildiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum