Ana Sayfa GÜNDEM Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füze savunma sistemi nedir?

Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füze savunma sistemi nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 füze savunma sisteminin satın alınması için Rusya ile anlaşma imzaladığını ve kapora yatırıldığını açıklamıştı. Peki S-400 füze savunma sistemi nedir? S-400 füze savunma sisteminin teknik özellikleri nelerdir? İşte S-400 füze savunma sistemi hakkında merak edilenler...

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe 12:55
Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füze savunma sistemi nedir?

S-400 SİSTEMİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Şu anda dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

S-400 füze savunma sisteminin geliştirilmesine 1993 yılında başlandı. Ancak, özellikle Soğuk Savaş sonrası savunma sanayine uygulanan bütçe kesintileri nedeniyle tamamlanması oldukça uzun zaman aldı ve ancak yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin devamı olarak geliştirilebildi.

Bu nedenle mevcut sistemde kullanılan teknolojinin yüzde 70 ile 80'i bir önceki model olan S-300'den alındı. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

Sistemin testlerine 1999 sonunda başlandı ve 2007 yılında faaliyete alındı.

Bu sistem, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem seyir (cruise) hem de balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre.

Ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.
 

En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip.

Sistemin içinde yer alan bir füzenin ağırlığı 1,8 ton, uzunluğu sekiz metre ve çapı da yaklaşık 50 santimetre. Ayrıca 145 kilograma kadar savaş başlığı taşıyabiliyor. 

 

  • Sistemin içinde yer alan bir füzenin ağırlığı 1,8 ton, uzunluğu sekiz metre ve çapı da yaklaşık 50 santimetre. Ayrıca 145 kilograma kadar savaş başlığı taşıyabiliyor. 
     

     

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ‘’FİLİSTİN’E UMUT OL’’

‘’FİLİSTİN’E UMUT OL’’

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık