Ana Sayfa İZMİR Varlık Fonu borçlanabilecek

Varlık Fonu borçlanabilecek

İktidar, Varlık Fonu’nu aktif hale getirmek için borçlanma dahil çeşitli finansman modelleri üzerinde çalışma başlattı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak da olayı doğruladı.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2018 Cumartesi 10:23
Varlık Fonu borçlanabilecek

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurulduğu günden bu yana hiçbir varlık göstermemekle eleştirilen Türkiye Varlık Fonu'na borçlanma yapma dahil olmak üzere yetkilerini artırarak yeniden yapılandıracaklarını açıkladı. Albayrak'ın bu sözleri ‘varlık değil, yokluk fonu' diye eleştirilen fonun Türkiye'nin borç yükünü daha da artıracağı endişelerine yol açtı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında CHP Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Bakan Albayrak'a Türkiye Varlık Fonu ile ilgili bir duyumunu sordu. Bütçe kanununun dışında Türkiye Varlık Fonu'na da borçlanma yetkisi verileceğine ilişkin kendisine bilgiler ulaştığını belirten Kuşoğlu, “Fonun iç ve dış piyasalardan borçlanmasının önünü açacak şekilde yeni bir düzenleme mi yapacaksınız?” diye sordu.

YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Kuşoğlu'nun sorusuna yanıt veren Bakan Albayrak, varlık fonunu borçlanma yetkisi dahil yeniden yapılandırmak istediklerini açıkladı. Fonun Türkiye'nin bölgede finansal güç merkezi olmasına daha fazla katkı sağlaması ve küresel rekabette çok daha etkin olabilmesi için yeniden yapılanma sürecine başladığını ifade eden Albayrak, “Varlık fonunun bilançosunu daha da güçlendirmeye dayalı gerek sermaye gerek borçlanma açısından önümüzdeki dönemde daha etkin bir şekilde yönetilmesi ve kullanılması açısından bu ve benzeri bahsettiğiniz sermaye olabilir, borçlanma olabilir, alternatif enstrümanlar kullanabilir” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İZMİR'İN YENİ KAPTANLARI ÇAMDİBİ'NDE!

İZMİR'İN YENİ KAPTANLARI ÇAMDİBİ'NDE!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık